Plėšyta kiauliena – įsimintino skonio patiekalas, kurį pagaminsite be didelių pastangų
Burnoje tirpstanti plėšyta kiauliena yra vienas lengviausiai paruošiamų patiekalų iš lietuvių mėgstamiausios mėsos – tereikia kantrybės, paisyti kelių gaminimo taisyklių ir tinkamai išsirinkti mėsą. Plėšyta kiauliena yra nuostabus savarankiškas patiekalas sočiai šeimos vakarienei ar svečių kompanijai, o drauge tai ir nepakartojamas mėsiškas įdaras daugybei kitų patiekalų. Išmėginkite neabejodami – neliks nei kąsnelio!
Nors kiauliena yra populiariausia mėsa Lietuvoje ir gaminama daugybe įvairių būdų, plėšytos kiaulienos patiekalas atkeliavo iš svetur – JAV pietinių valstijų, ir toli gražu ne kiekvienas kiaulienos mėgėjas Lietuvoje yra išbandęs šį gaminimo būdą.
„Idėjos, kaip paįvairinti kiaulienos patiekalų meniu, manau, visada aktualios – juk iš visos nuperkamos šviežios mėsos pusę sudaro būtent kiauliena. Mūsų parduotuvių tinklo duomenys rodo, kad ši mėsa tradiciškai lietuvių mėgstamiausia, o kita vertus – šiuo metu kiauliena mažiausiai paliesta infliacijos ir yra pigiausia šviežia mėsa. Todėl tikėtina, kad žmonės ją rinksis dar dažniau“, – kalba prekybos tinklo „Maxima“ Pirmkimų departamento direktorius Marius Tilmantas.
Pasak Brigitos Baratinskaitės, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovės, plėšytos kiaulienos patiekalo esmė – ilgas, lėtas gaminimas ant nedidelės kaitros. Todėl, norint pagaminti burnoje tirpstančią mėsą, jos kepimui orkaitėje reikia numatyti bent 6 valandas.
„O geriausiai – mėsą kepti 10 valandų iki maždaug 100-110 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Tiesa, plėšyta kiauliena tradiciškai yra lauke gaminamas grilio patiekalas, tačiau kuo puikiausiai tinka ir orkaitė. Svarbu, kad mėsa būtų sandariai uždengta – tik šitaip patiekalas bus sultingas. Geriausia naudoti uždengiamą troškintuvą, o jeigu turite indą be dangčio, gali pasitarnauti folija. Tik darkart primenu, kad uždengti reikia labai sandariai“, – patarimais dalinasi B. Baratinskaitė.
„Maximos“ maisto ekspertė pažymi, kad gaminant plėšytą kiaulieną, svarbu išsirinkti tinkamą mėsą. Pavyzdžiui, minkšta ir liesa nugarinė šiam patiekalui netiks.
„Pastebime, kad mūsų parduotuvėse žmonės dažniausiai renkasi nugarinę ir sprandinę. Pastaroji tiktų gaminti plėšytą kiaulieną, o štai nugarinė ilgai kepant perdžiūtų. Plėšytai kiaulienai geriausiai pasirinkti mentę. Ilgai kepant mėsą, svarbus raumens ir riebalų santykis, mat tirpstantys riebalai įsigeria į raumenį ir būtent tai lemia mėsos sultingumą bei skonį“, – sako „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė ir dalinasi plėšytos kiaulienos receptais.
Orkaitėje kepta plėšyta kiauliena
Reikės: 1,5-2 kg kiaulienos mentės, poros nuluptų svogūnų, nuluptų pusės česnako skiltelių, apie 100 ml obuolių arba ryžių acto, poros šaukštų aliejaus.
Prieskonių mišiniui: 2 šaukštų druskos, 3 šaukštų rudojo cukraus, 1 šaukštelio malto kumino, 1 šaukštelio raudonosios paprikos miltelių, 1 šaukštelio maltų čili pipirų, 1 šaukštelio juodųjų pipirų.
Gaminame: Sumaišykite visus prieskoninius atskirame indelyje. Nuplaukite ir nusausinkite mėsą, iš visų pusių patepkite ją aliejumi ir gerai įtrinkite pasigamintu prieskonių mišiniu. Stambiais griežiniais supjaustykite svogūnus, pasmulkinkite česnakus ir išklokite jais kepimo indo ar troškintuvo dugną, supilkite actą. Dėkite į troškintuvą prieskoniais įtrintą mėsą, taip, kad riebalų sluoksnis būtų viršuje. Sandariai uždenkite, dėkite į orkaitę, įkaitintą iki 90-100 laipsnių ir palikite kepti 9-10 valandų.
„Šiam patiekalui mėsos smulkinti nereikia, tačiau tai ir lemia ilgą kepimo laiką. Jeigu patiekalo reikia pietums, mėsą geriausiai pašauti į orkaitę prieš einant miegoti. Jeigu ji sandariai uždengta, tikrai nepridegs ir neprisvils, bet lėtai troškinsis svogūnų ir savose sultyse bei riebaluose. Kitą dieną beliks ištraukti iš orkaitės, perdėti į didelį indą su kartu kepusiais svogūnais ir skysčiu, dvejomis šakutėmis suplėšyti mėsą, įmaišyti tiesiog parduotuvėje įsigyto BBQ padažo ir patiekti su duona, mėsainio bandele arba bulvėmis bei traškiomis salotomis“, – pasakoja B. Baratinskaitė.
„Maximos“ maisto ekspertė pažymi, kad prieskonių mišinį galima keisti pagal savo skonį, pavyzdžiui, vietojo aitriųjų pipirų naudoti imbierą, pridėti mėgstamų džiovintų žalumynų. Be to, prieš kepant mėsą, ją galima parą laiko pamarinuoti.
„Jeigu planuojate iš anksto ir turite daugiau laiko, pasiruoškite kiek daugiau prieskonių mišinio, dalį jo ištirpinkite šaltame vandenyje, pamerkite mėsą, kad apsemtų ir palikite parai šaldytuve. Prieš kepant nusausinkite, dar įtrinkite sausais prieskoniais“, – kalba B. Baratinskaitė.
Gurmaniška plėšyta kiauliena troškinta aluje
Plėšytą kiaulieną galima pasigaminti net neturint orkaitės – pamarinuota arba tiesiog įtrinta prieskoniais ji ilgai troškinama dideliame puode.
Reikės: apie 1 kg kiaulienos mentės be kaulo, nuluptų pusės česnako skiltelių, tamsaus įprasto arba nealkoholinio alaus (geriau tamsaus) – tiek, kad pasirinktame puode apsemtų mėsą, 3 šaukštų sojų padažo, 6 šaukštų sezamų aliejaus, apie 100 ml obuolių sidro acto.
Prieskonių mišiniui: 2 šaukštų druskos, 3 šaukštų rudojo cukraus, 1 šaukštelio malto kumino, 1 šaukštelio raudonosios paprikos miltelių, 1 šaukštelio maltų čili pipirų, 1 šaukštelio juodųjų pipirų.
Gaminame: Sumaišykite visus prieskoninius atskirame indelyje. Nuplautą ir nusausintą mėsą pirmiausiai ištrinkite trimis šaukštais sezamų aliejaus, o tada gerai įtrinkite prieskoniais – jeigu turite laiko, pamarinuokite parą šaldytuve, bet galima gaminti ir iškart. Likusį aliejų įkaitinkite puode, kuriame troškinsite mėsą ir apkepkite ją iš visų pusių. Sudėkite česnakus ir trumpai pakepkite. Į puodą su mėsa pilkite alų, kad apsemtų mentę, pilkite sojų padažą, actą, uždenkite, užvirkite, o tada sumažinkite kaitrą ir palikite troškintis 3-4 valandas. Paruoštą mėsą išimkite į indą ir dvejomis šakutėmis suplėšykite, šiek tiek apipilkite skysčiu, kuriame mėsa troškinosi. Patiekite su duona, tortilijomis, bulvėmis.
„Alus su sezamų aliejumi ir sojų padažu suteiks labai ryškų skonį mėsai. Beje, net ir naudojant įprastą alų, tiek laiko verdant, alkoholio patiekale nebebus – jis išgaruos. Prieš troškindami, mėsą galite pasmulkinti, pavyzdžiui, perpjauti į keturias dalis – tai sumažins gaminimo laiką“, – patarimais dalinasi B. Baratinskaitė.