3 velykiniai receptai pagal instagrame receptais žavintį Andrių Šimulyną: užkandžiui, pagrindiniam patiekalui ir desertui išleisite visai mažai

3 velykiniai receptai pagal instagrame receptais žavintį Andrių Šimulyną: užkandžiui, pagrindiniam patiekalui ir desertui išleisite visai mažai

Velykinių receptų medžioklė šiuo metu pačiame įkarštyje. Kokį meniu planuoti, kad ne tik paruoštumėte gardžių patiekalų, bet ir paliktumėte įspūdį artimiesiems? Instagrame nuotaikingais ir apetitą žadinančiais filmukais besidalijantis Andrius Šimulynas (@andriushim) įsitikinęs, kad pasitelkus kūrybiškumą net ir šventinės vaišės gali būti nebrangios ir nesunkiai paruošiamos. Jis dalijasi 3 receptais, kurių visiems produktams „Iki“ parduotuvėse nereikės nė 20 eurų, o pamaitinsite visą šeimą.

Pirmas žingsnis – išsirinkti kiaušinį: ar žinote, ką reiškia skaičiai ant jų?

„Kiaušiniai, žinoma, yra pagrindinė Velykų prekė, o pasiruošimo paskutinei minutei atidėti nelinkę lietuviai jų skuba įsigyti ir iš anksto. Matome, kad dažniausi kriterijai, pagal kuriuos pirkėjai renkasi kiaušinius Velykoms, yra jų lukšto spalva ir kaina. Be abejo, populiariausi yra balti, nes juos lengviau ir greičiau numarginti. Taip pat apsisprendimą parduotuvėje dažnai lemia ir taikomos akcijos, nuolaidos. Tačiau matome, kad tai ne vieninteliai kriterijai. Pavyzdžiui, labai ryški tendencija – kiaušinius pirkėjai renkasi atsižvelgdami į gyvūnų gerovę“, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Apie tai, kaip laikomos būtent tuos kiaušinius padėjusios vištos, nurodoma ant pakuotės. Visi Lietuvos parduotuvėse parduodami kiaušiniai yra ženklinami iš skaičių ir raidžių sudarytu kodu.

„Kodą perprasti visai nesunku. Pirkėjams paprastai aktualiausias pats pirmas skaičius, kuris nurodo vištų laikymo sąlygas. 0 reiškia, kad vištos auga ekologiškai, 1 – kad jos gali laisvai vaikščioti lauke, 2 – kad jos auga ant kraiko, 3 – narvuose. Į šį kriterijų žvelgiame ir mes: dar prieš 3 metus buvome pirmasis iš Lietuvos prekybos centrų, kuris kulinarijos gaminiuose atsisakė narvuose laikomų kiaušinių naudojimo. Tokį sprendimą palankiai įvertino ir pirkėjai“, – sako G. Kitovė.

Taip pat tinklo atstovė pastebi, kad pirkėjai akivaizdžiai pirmenybę teikia lietuviškiems kiaušiniams. Būtent vištų auginimo šalį žymi minėtame kode esančios raidės, o Lietuvą simbolizuoja LT. Paskutiniai skaičiai kode patvirtina, kad vištų laikymo vietą prižiūri veterinarijos tarnyba – jie nurodo veterinarinio patvirtinimo numerį.

Pirkėjams taip pat aktualu dar du žymėjimai ant pakuotės: visų pirma, šviežumas. G. Kitovė atkreipia dėmesį, kad „Iki“ pardavinėjami tik A klasės – švieži – kiaušiniai. Jai priskiriami tik kokybiški kiaušiniai ir tokie, kurie yra surūšiuoti, paženklinti ir supakuoti per 10 dienų nuo padėjimo datos. Jeigu tai padaroma iki devintos dienos, tuomet kiaušiniai gali būti ženklinami ir papildoma kokybės nuoroda – žodžiais „ekstra“ arba „ekstra švieži“.

Reikėtų nepamiršti įvertinti ir kiaušinių dydį. Pagal šį kriterijų kiaušiniai ant pakuotės ženklinami raidėmis XL (labai dideli, nuo 73 g), L (dideli, 63–73 g), M (vidutiniai, 53–63 g) ir S (iki 53 g).

3 idėjos užkandžiui, pagrindiniam patiekalui ir desertui

Velykoms – daugiau kiaušinių nei eurų. Su tokia misija velykinį meniu sukūrė maisto tinklaraštininkas A. Šimulynas. Jis neabejoja, kad kitaip pažvelgus į patį paprasčiausią produktą – kiaušinį, jis gali virsti kulinariniais šedevrais. O jiems nereikės nei daug išlaidų, nei laiko ar ypatingų sugebėjimų virtuvėje. Šiuos tris patiekalus paruošti gali net virtuvės naujokai.

Įdaryti kiaušiniai – įdomesnis būdas valgyti kiaušinius per Velykas. „Kietai išvirkite kiaušinius, nulupkite ir perpjaukite per pusę. Trynius išimkite, sudėkite į atskirą indą ir sumaišykite su šaukštu majonezo, druska, pipirais, žalumynais. Labai tinka ir svogūnas, šoninė, tunas, šprotai, aštrus padažas, sūris, ančiuviai, agurkas. Mišinį sukraukite atgal į tuščius baltymų „laivelius“. Pabarstykite rūkytos arba aitriosios paprikos milteliais – tai suteiks ir skonio, ir daugiau spalvų ant stalo“, – pataria A. Šimulynas.

Originalieji škotiški kiaušiniai „Scotch Eggs“. „5-6 kiaušinius išvirkite iki norimos konsistencijos: jei norite skystų, kiaušinius dėkite į verdantį vandenį ir užvirus ant mažos kaitros virkite 4:30 min. Jei norite kietų – virkite apie 6–7 minutes. Ištraukus leiskite atvėsti lediniame vandenyje. Taip bus lengviau juos nulupti“, – sako maisto tinklaraštininkas.

Tuo tarpu smulkintą kiaulieną (apie 700 g) sumaišykite su druska, pipirais ir gerai išminkykite rankomis. Verta įdėti ir šaukštelį Dižono garstyčių bei šlakelį Vorčesterio padažo – skonis bus dar geresnis.

„Tuomet padalinkite mėsą į 5–6 lygias dalis ir paskleiskite ant maistinės plėvelės. Į centrą dėkite nuluptą kiaušinį ir suformuokite kukulį. Žiūrėkite, kad neliktų tarpų. Kukulį apvoliokite miltuose, kiaušinio plakinyje ir džiūvėsėliuose. Kepkite iki 175 laipsnių įkaitintame aliejuje apie 7 minutes“, – receptu dalijasi A. Šimulynas.

Velykiniai sausainiai „Hot Cross“ – tradicinių bandelių su kryžiumi palengvinta versija. 180 g sviesto sumaišykite su 90 g rudojo cukraus. Įmuškite 1 kiaušinį ir plakite tol, kol masė pašviesės ir pasidarys puri. Berkite 220 g sijotų miltų, po 1 arbatinį šaukštelį kepimo miltelių ir cinamono, išmaišykite. Susmulkinkite 100 g baltojo šokolado ir įmaišykite į masę. Skanu įdėti ir razinų.

„Tuomet laikas formuoti bandeles. Formuokite 10 vienodo dydžio kamuoliukų, sudėkite į kepimo formą, pateptą sviestu arba padengtą kepimo popieriumi. Kamuoliukus labai lengvai suplokite – kepant jie ir taip pasidarys plokštesni. Kepkite apie 15–17 minučių iki 160 laipsnių orkaitėje su vėjelio funkcija. Iškeptus visiškai atvėsinkite ir tuomet padabinkite kryžiumi iš lydyto šokolado. Skanaus ir linksmų Šv. Velykų!“, – link A. Šimulynas.