Artėjant Padėkos dienai išbandykite Marilyn Monroe kamšalo receptą: nustebins net išrankiausius gurmanus

Artėjant Padėkos dienai išbandykite Marilyn Monroe kamšalo receptą: nustebins net išrankiausius gurmanus

Padėkos diena, JAV švenčiama lapkričio 23-iąją, neįsivaizduojama be kalakuto kepimo. Pavyzdžiui, viena garsiausių Holivudo žvaigždžių – Marilyn Monroe turėjo savo firminį kalakuto kamšalo receptą, kuris gali būti valgomas ir kaip pagardas. Ypatingą šio kamšalo skonį sukuria rečiau vartojama mėsa – vištienos ar kalakutienos širdelės bei kepenėlės. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kepenėlės ir širdelės, įtrauktos retkarčiais į racioną, jį paįvairina ne tik skoniu, bet ir kai kuriomis naudingomis medžiagomis, pavyzdžiui, baltymais. Be to, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, prekybos vietose galima rasti daugiau nuo seno naudojamų pigių, sveikų bei lietuviškų kamšalų ingredientų – obuolių, grybų bei spanguolių, kuriais paįvairinti galima bet kurį klasikinį receptą. Vis dėlto, nors nuo M. Monroe aukso dienų pralėkė bene šeši dešimtmečiai, šis Holivudo žvaigždės kamšalo receptas vis dar gali nustebinti turtingu riešutų, sūrio, duonos bei mėsos skonių deriniu.

Produktai, paįvairinantys skonį

Dažnai renkantis vištieną ar kalakutieną linkstama prie plačiai naudojamų šios mėsos dalių – krūtinėlės, šlaunelių bei blauzdelių. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pasakoja, kad ir vištienos bei kalakutienos širdelėse randama sveikatai palankių baltymų.

„Vištienos ir kalakutienos širdelės bei kepenėlės priskiriama tiems mėsos produktams, kurių vartojimas daugiau siejamas su tradicija, skoniu, bet ne su įtaka sveikatai. Taip yra todėl, kad šie produktai nors ir turintys sąlyginai nedaug kalorijų, turtingi visaverčiais baltymais, vitaminais, tokiais kaip B12, riboflavinas ir niacinas, taip pat svarbiais mineralais, tokiaiskaip geležis, cinkas ir selenas, yra maistinio cholesterolio šaltinis. Šventinio stalo paįvairinimui, patiekalai iš šių produktų tikrai tiks. Žinoma, žmonės, kuriems reikia vartoti cholesterolio koncentraciją mažinančius vaistus, turėtų elgtis saikingai šių produktų atžvilgiu“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.

Kamšalų kulinarinė istorija prasideda nuo senovės civilizacijų

Kamšalas – tai pikantiškas ingredientų mišinys, kurį paprastai sudaro duona, prieskoniai, daržovės ir kartais mėsa, naudojamas paukštienos ertmėms užpildyti ir kepamas, kol atsiskleidžia jos skoniai bei pasklinda malonus aromatas. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos žiniomis, kalakutų kamšalo kulinarinė istorija siekia net senovės civilizacijas.

„Tais laikais kamšalui buvo naudojami įvairūs ingredientai, pavyzdžiui, grūdai, žolelės, prieskoniai ir net papildoma mėsa. Ši kulinarinė praktika buvo paplitusi ne tik dėl skonio įvairovės, bet ir dėl poreikio kuo efektyviau panaudoti turimus ingredientus. O Viduramžiais Europoje kamšalas tapo sudėtingesne kulinarine tradicija. Būtent šiuo laikotarpiu jisbuvo naudojamas gaminant įdarytus kepsnius su įvairiais ingredientais, pavyzdžiui, džiūvėsėliais, ryžiais, vaisiais, riešutais ir prieskoniais“, – pasakoja O. Suchočeva.

Neatsiejama Padėkos dienos vaišių kulinarinė tradicija

Anot prekybos tinklo komercijos operacijų vadovės, paukštienos (ypač – kalakutų) kamšalai kaip tradicinis Padėkos dienos vaišių ingredientas išpopuliarėjo po to, kai į Šiaurės Ameriką atvykus Europos kolonistams, kamšalo receptai buvo pritaikyti ir įtraukti į Amerikos kolonijų virtuvę.

„Taip atsirado tradicinis kukurūzų duonos kamšalas, kuriam buvo naudojama kukurūzų duona ir į kurį buvo galima pridėti regioninių ingredientų, pavyzdžiui, austrių, kaštonų ir spanguolių. Šiais laikais kalakutų kamšalų kulinarinė istorija ir toliau vystosi, todėl siūlomi įvairūs jo receptai, atspindintys įvairius kultūrinius ir asmeninius pageidavimus“, – sako ekspertė.

Šią mėsą reikėtų rinktis atidžiai

O. Suchočeva įsitikinusi, kad labai svarbu pasirinkti aukštos kokybės vištienos ir kalakutienos širdeles ir kepenėles kamšalui: nereikėtų bijoti būti išrankiems ir skirti šiek tiek daugiau laiko kokybiško produkto pasirinkimui.

„Ieškokite šviežių ir drėgnų širdelių ir kepenėlių, kurių spalva būtų vienoda. Šie organai neturėtų turėti jokio nemalonaus kvapo, pakitusios spalvos ar gedimo požymių. Taip pat patikrinkite, ar pakuotė yra vakuuminė, sandari, nes tai gali padėti išlaikyti organų mėsos kokybę ir išvengti oro poveikio“, – pataria prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė.

Ekspertė taip pat primena, jog sutaupyti padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. O akcijos laikotarpiu kuo daugiau apsipirksite „Rimi“ parduotuvėse, tuo daugiau „Mano Rimi“ pinigų uždirbsite kitą mėnesį – nuo 1 iki 2,5 proc.“

Kviečiame pasigaminti paukštienos kamšalo, kuris net ir įprastai vakarienei suteks šventiškumo – tai užtikrins Marilyn Monroe receptas, kuris išgarsėjo po to, kai buvo rastas Holivudo žvaigždės ranka užrašytas ant vienos draudimo bendrovės blanko.

RECEPTAS

Marilyn Monroe kamšalas

Kamšalui reikės:

280 g duonos su raugu;

230 g vištienos arba kalakutienos kepenėlių arba širdelių;

230 g maltos jautienos;

15 ml kepimo aliejaus;

180 g salierų (maždaug 4 stiebai);

200 g svogūnų (maždaug 1 didelis);

480 g susmulkintų petražolių;

2 vnt. didelių kietai virtų kiaušinių;

360 g razinų;

120 g tarkuoto parmezano;

300 g kapotų graikinių arba kedro riešutų;

2 a. š. džiovintų smulkintų rozmarinų;

2 a. š. džiovintų smulkintų raudonėlių;

2 a. š. džiovintų smulkintų čiobrelių;

3 vnt. lauro lapų;

1 v. š. druskos;

1 v. š. maltų juodųjų pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

Duonos kepalą perpjaukite per pusę ir 15 minučių pamerkite į didelį dubenį su šaltu vandeniu. Pašalinkite vandens perteklių per sietelį ir duoną susmulkinkite gabalėliais.
Kepenėles arba širdeles 8 minutes virkite pasūdytame vandenyje, tada susmulkinkite, kad nė vienas gabalėlis nebūtų didesnis už kavos pupelę.
Keptuvėje ant vidutinės ugnies aliejuje apkepkite maltą jautieną, retkarčiais pamaišydami ir susmulkindami mėsą.
Dideliame dubenyje sumaišykite duoną, kepenėles, maltą jautieną, salierus, svogūnus, petražoles, kiaušinius, razinas, parmezaną ir riešutus, švelniai pamaišydami rankomis, kad susidarytų vientisa masė.
Dubenyje sumaišykite rozmariną, raudonėlį, čiobrelius, lauro lapus, paukštienos prieskonius, druską ir pipirus, suberkite ant faršo ir dar kartą išmaišykite rankomis. Paragaukite ir, jei reikia, įberkite druskos.
Kamšalą uždengtą laikykite šaldytuve, kol galėsite naudoti kaip kamšalą arba kepti atskirai kaip pagardą. Jei norite naudoti kaip pagardą, tuomet į 20 cm kvadratinį kepimo indą sukrėskite apie 2 litrus mišinio ir kepkite 175 °Claipsnių temperatūroje, kol viršus tolygiai paruduos, maždaug 1 valandą.
Skanaus!