Gaminame lauke: ant grotelių kepti vaisiai nudžiugins netikėtu skoniu ir paįvairins savaitgalio racioną (receptas)

Gaminame lauke: ant grotelių kepti vaisiai nudžiugins netikėtu skoniu ir paįvairins savaitgalio racioną (receptas)

Grilintos daržovės populiarėja, bet ant grotelių kepti vaisiai – vis dar naujiena, nors toks pasirinkimas leistų patirti įdomesnius jų skonius. Prekybos centro „Rimi“ mėsos technologas Vidas Nadzeika sako, kad vaisius ant ugnies galima kepti iki norimos konsistencijos: „Norite minkštesnų – kepkite juos ilgiau, norite kietesnių – trumpiau. Griežtų taisyklių čia nėra, ieškokite, kas labiausiai patinka būtent jums.“ Įprastai kriaušės desertui patiekiamos keptos orkaitėje su pelėsiniu sūriu, riešutais, medumi, bet grilintos sužavės dar kitokio skonio niuansais, o tuo pačiu bus vienas iš sveikesnių pasirinkimų. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, visų pirma kriaušės vertinamos dėl vitamino B, C ir K, mineralų vario ir kalio, skaidulų, tad nereikėtų pamiršti jų įtraukti į savo mitybos racioną.

Kepimui skirti vaisiai turėtų būti gerai sunokę

Pasak „Rimi“ mėsos technologo ir griliaus entuziasto Vido Nadzeikos, kepti ant grotelių galima visus vaisius: „Vaisių nei mirkyti, nei marinuoti nereikia, svarbu kad jie būtų švieži ir gerai sunokę. Viskas priklauso nuo to, ką mėgstame. Pavyzdžiui, bananus galima kepti ir su odele, ir be jos. Be to, kepant vaisius rekomenduočiau patiesti foliją ir ant jos pabarstyti rudojo cukraus arba cukraus pudros. Taip cukrus karemelizuosis su išsiskyrusiomis sultimis ir suteiks dar geresnį skonį“, – patarimais dalijasi specialistas.

Saldesni vaisiai gali būti patiekiami kaip desertas, o rūgštesni – kaip priedas prie mėsos ar žuvies. Tačiau čia taip pat daug vietos eksperimentams: artėjančios vasaros savaitgaliais galite išbandyti daugybę variantų, ką ir su kuo derinti. „Prie mėsos tiktų kepta obuolio riekelė, prie vištienos – kriaušė, o prie žuvies – citrusiniai vaisiai. Visi kepti vaisiai labai tinka su jogurtu, plakta grietinėle, ledais. Be to, gražiai atrodo ir valgytojams patinka įvairių vaisių iešmeliai. Siūlyčiau kepti tiek, kiek suvalgysite vienu kartu – vaisiai skaniausi ką tik iškepę, dar šilti, nes po kurio laiko jie suglemba, tampa nebe tokie sultingi“, – pataria Vidas Nadzeika.

Kriaušių nauda: kada, kiek ir kaip valgyti

Būtų sunku rasti nemėgstantį kriaušių – jos skanios tiek vienos, tiek ir įvairiuose kepiniuose. Tiesa, naudingiausios šviežios, termiškai neapdorotos. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tai yra sezoninis vaisius, todėl patartina jas vartoti sezono metu. „Kasdienė vaisių norma yra 200 – 300 gramų, tad, jei norisi, tą kiekį galima gauti ir iš kriaušių. Tiesa, jose yra junginių, kurių žmogaus virškinimo sistema nevirškina, ir suvalgius didesnį jų kiekį, galima pajusti pilvo pūtimą, tad tuomet geriau apsiriboti viena kriauše per dieną.“

Kartais nežinome, kaip geriau: valgyti obuolius ir kriaušes su odele, ar ją verčiau nulupti? Pasak gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, pati odelė yra geras skaidulų šaltinis. „Žinoma, jeigu tai yra iš toli atvežtos kriaušės, tikėtina, kad jos iš išorės bus pasidengusios vaisių vašku, o kuo jo daugiau patenka į žmogaus organizmą, tuo labiau apsunkinamas virškinimo procesas. Taigi, jeigu tai atvežtinės arba ilgai saugomų kriaušių veislės, jų odeles patartina nulupti“, – pataria gydytoja dietologė.

Kriaušės būna įvairios – ir kietos, ir minkštos. Kurios sveikatai palankesnės? „Čia kiekvieno žmogaus pasirinkimo reikalas, tik tiek, kad kuo labiau sunokęs vaisius, tuo daugiau jame yra fruktozės. Nuo kriaušės kietumo dažniausiai priklauso ir kriaušės vartojimo būdas. Dažniausiai tiesiog valgymui ieškoma šiek tiek minkštesnių, o kietesnės kriaušės dažniau naudojamos kaip salotų komponentas, jas galima kepti orkaitėje ar ant griliaus“, – paaiškina dr. E. Gavelienė.

Esame girdėję, kad vaisius reikia valgyti ne po valgio, o šiek tiek palaukus. Ar tai tiesa? Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo vadovautis sveika logika: „Reikia neužmiršti, kad mūsų skrandis yra tam tikros talpos. Jeigu mes valgome, pavyzdžiui, salotas, kuriose yra kriaušių, tai jų tikrai nereikia išrankioti ir valgyti atskirai nuo salotų. Bet jeigu norime kriaušę valgyti kaip desertą, tokiu atveju reikia įvertinti savo skrandžio tūrį. Jei prieš tai valgyto patiekalo porcija buvo normali, tai reikėtų tą vaisių porciją, šiuo atveju kriaušę, nukelti į sekantį valgymą. Svarbiausia maisto reguliavimo priemonė yra skrandžio tūris. Reikėtų stengtis, kad kad jis nebūtų viršyjamas.“

„Rimi“ siūlo grilyje išsikepti kriaušių su grūdėta varške, medumi ir riešutais – tai puikus ir sveikatai palankus desertas!

RECEPTAS

Receptui reikės:

6 vnt.kriaušių;

350 g varškės;

100 g graikinių riešutų;

7 šaukštų medaus;

kelių šakelių čiobrelių;

Gaminimo eiga:

Kriaušes nuplaukite, perpjaukite pusiau ir šaukštu išgremžkite sėklytes.
Keptuvą įkaitinkite iki vidutinės temperatūros. Ant grotelių dėkite kriaušes – pirmiausia vidine puse (ta, kurioje buvo sėklytės). Kepkite 20 minučių. Tada apverskite kriaušes ant išorinės pusės ir kepkite dar 10–15 minučių.
Baigę kepti, nuimkite kriaušių puseles nuo grotelių ir sudėkite į lėkštę. Į išgremžtas duobutes įdėkite grūdėtos varškės, pabarstykite smulkintais graikiniais riešutais, patepkite medumi ir patiekite. Papuoškite šviežiais čiobreliais.
Skanaus!