Išbandykite klasikines Valdorfo salotas: vasariškai gaivios, aromatingos ir nebrangios

Išbandykite klasikines Valdorfo salotas: vasariškai gaivios, aromatingos ir nebrangios

Atėjus vasarai, kai mėgaujamės uogų įvairove, primirštame žiemą valgytus vaisius, o visai be reikalo – jie paįvairina racioną ir suteikia pikantiškumo net tradiciniams patiekalams. Kriaušės, obuoliai, melionai skanūs ir vieni, ir draugijoje su kitais patiekalų ingredientais, o vynuogės savo saldžiarūgščiu skoniu pagardina pačias paprasčiausias salotas. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad obuolius vertėtų valgyti visus metus – tai puikus energijos ir antioksidantų, kurie lėtina kūno senėjimo procesus, šaltinis. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip obuolius laikyti namuose, kad šie ilgiau išliktų švieži ir skanūs.

Obuoliai siejami su puikia sveikata

Nuo seno visose tautose obuoliai buvo itin vertinami. Nė apie vieną vaisių nėra tiek posakių – jie minimi mituose, pasakose, mįslėse. Anglai buvo įsitikinę: „An apple a day keeps the doctor away“ (angl. „Vienas obuolys per dieną atitolina vizitą pas gydytoją“), o mūsų protėviai, norėdami pagirti sveikai atrodančias merginas, sakydavo: „Veideliai kaip obuolėliai“.

Obuoliai, dažniau nei kiti vaisiai, siejami su gera sveikata, o skanauti juos galima visus metus, nes yra vasarinių, rudeninių ir žieminių veislių. Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė primena apie obuolių naudas: „Tai puikus energijos šaltinis, nes 100 gramų obuolio yra 13 gramų angliavandenių, iš kurių fruktozės ir kitų naudingų cukrų yra 7–8 gramų, o skaidulinių medžiagų apie 2 gramus. Obuoliuose taip pat yra vitamino C bei kitų antioksidantų, kurie lėtina kūno senėjimo procesus.“

Gydytoja rekomenduoja rinktis vis kitą obuolių rūšį: saldesnius, rūgštesnius, sultingesnius ar mažiau sultingus, valgyti juos žalius, keptus, raugintus ar džiovintus. „Tuo tarpu mažesniems vaikams bei vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems dantų ar virškinimo problemų, taip pat varginamiems pilvo pūtimo, obuolius reiktų valgyti be žievelės. Naudingų medžiagų išliks užtektinai, bet bus išvengiama nepatogumo pilve“, – pataria dietologė.

Ji priduria, kad obuolius, kaip ir kitus vaisius, tinkamiausia valgyti priešpiečiams. Tai gali būti ne tik užkandis, bet ir patiekalo, pavyzdžiui, salotų, dalis: „Rekomenduojamas vaisių kiekis per dieną sudaro 200–300 gramų, tad tai galėtų būti 2–3 obuoliai. Tokio kiekio per dieną turėtų visiškai pakakti, kad patenkintume žmogaus kūno maistinių medžiagų, gaunamų su vaisiais, poreikius.“

Obuolių įvairovė – visais metų laikais

Nors kai kuriems obuoliai siejasi su rudeniu ir cinamono aromatu nosį kutenančiais pyragais, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad obuoliai visais metų laikais yra vieni perkamiausių vaisių: „Mūsų parduotuvių lentynose dabar galima rasti kelių rūšių obuolių iš Lenkijos, Italijos, Pietų Afrikos, Nyderlandų, taip pat turime fasuotų ekologiškų obuolių. Kai tik subręs lietuviški obuoliai, turėsime ir jų. Dėl geografinės įvairovės, pirkėjai turi galimybę išbandyti skirtingų rūšių obuolius: nuo saldžių, minkštų iki sultingų ir traškių arba su rūgštele, kaip, pavyzdžiui, žieminės obuolių veislės.“

Tam, kad obuoliai kuo ilgiau išliktų švieži, vėsesniu metų laiku vertėtų juos laikyti kambario temperatūroje, tamsioje vietoje. „Vasarą, kai šilta, kad neprarastų drėgmės, juos patartina laikyti šaldytuve, vaisių ir daržovių skyriuje. O kad geriau jaustumėte aromatą, obuolius galima išimti likus kelioms minutėms iki valgymo ir palaikyti kambario temperatūroje. Tuo tarpu renkantis obuolius parduotuvėje geriau iš lentynos neimti tų, kurie turi minkštų, rudų dėmių ar yra prastos išvaizdos“, – pataria O. Suchočeva.

Norintiems sutaupyti ekspertė primena, kad prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse visoje Lietuvoje galima rasti daugiau kaip 600 prekių, kurių įprastos kainos yra bene žemiausios rinkoje. „Taip atliepiame į žmonių norą sutaupyti ir greitai apsipirkti vienoje vietoje, nelyginant kainų įvairiuose prekybos centruose: dabar visas mėgstamas prekes galima įsigyti už patrauklią kainą“, – teigia komercijos operacijų vadovė.

Kulinarijos technologai siūlo pasigaminti klasikinių amerikietiškų Valdorfo salotų – jų pavadinimas kilo iš Niujorko viešbučio „Waldorf-Astoria“ pavadinimo, kur 1896 metais jos buvo pirmą kartą pagamintos ir greitai išpopuliarėjo tiek kaip garnyras, tiek kaip atskiras užkandis.

Valdorfo salotos

RECEPTAS

Salotoms reikės:

1/4 puodelio graikiško jogurto – graikiškas jogurtas be priedų „Rimi“ 0,75 €/400g;

1 puodelio raudonųjų vynuogių – raudonosios besėklės vynuogės 2,59 €/ 500g;

1 puodelio žaliųjų vynuogių – žaliosios besėklės vynuogės 1,59 €/ 500g;

2 didelių obuolių – sveriami obuoliai „Champion“ 65+mm. 0,65 €/ 1kg;

1/2 puodelio smulkintų graikinių riešutų – graikiniai riešutai be kevalų „Rimi“ 2,95 €/ 150g;

2 salierų stiebų;

1 1/2 šaukšto citrinos sulčių;

2 šaukštelių cukraus;

druskos ir pipirų pagal skonį.

Kaip gaminti:

Pirmiausia pasigaminkite padažą. Suplakite jogurtą, cukrų ir citrinos sultis.
Supjaustykite visus vaisius ir daržoves kąsnio dydžio gabalėliais.
Sudėkite vynuoges, obuolius, salierus ir graikinius riešutus į dubenį ir gerai išmaišykite.
Galiausiai pagardinkite druska ir pipirais. Atvėsinkite, kol galėsite patiekti.
Skanaus!

*Šios produktų kainos užfiksuotos liepos 10 d. e. parduotuvėje „Rimi.lt“.