Joninių vaišės – ant grotelių: marinatai mėsai, žuviai ir daržovėms

Joninių vaišės – ant grotelių: marinatai mėsai, žuviai ir daržovėms

Druska, pipirai ir šlakelis citrinos – tiek tereikia, kad pagardintumėte kepamą mėsą ar žuvį. Tačiau norint patirti visą skonių paletę reikalingas marinatas, kuris kepsniui suteikia kur kas išraiškingesnį ir įsimintinesnį skonį. Iš pirmo žvilgsnio, atrodo, kad marinuojant svarbu skonių gausa – aštrumas, rūgštumas ir saldumas. Tai – netiesa! Marinuojant galioja skonių derinimo taisyklės. Kokios jos ir kaip išrinkti tinkamą marinatą? Sužinok ir nustebink artimuosius ruošdamas Joninių vaišes.

Prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pastebi, kad vasarą su prasidedančiu grilio sezonu šokteli ir prieskonių paklausa.

„Vasarą prieskonių mišinių mėsai, paukštienai, žuviai pardavimai padidėja kone dvigubai. Taip pat smarkiai išauga jau paruoštų skystų ir sausų marinatų paklausa. Pirkėjų krepšeliuose vyrauja universalūs pasirinkimai, kurie tinka tiek mėsai, tiek žuviai, tiek daržovėms marinuoti“, – sako E. Dapkienė.

Iš šviežių prieskoninių žolelių, kurios irgi naudojamos grilio patiekalų marinavimui, populiariausi yra bazilikai, toliau rikiuojasi kalendros, mėtos ir rozmarinai.

Marinavimo atmintinė: ką svarbu žinoti?

Grilio patiekalų marinatams galima panaudoti įvairiausius ingredientus, randamus šaldytuve. Pipirai, citrina, česnakas, sojos ir Vorčesterio padažai, Dižono garstyčios – marinatų klasikiniai ingredientai, kuriuos nesunku atrasti namuose. Tačiau svarbu žinoti, kaip tinkamai maišyti skonius, kad paryškintume geriausias patiekalo skonių natas.

Maisto ekspertė, prekybos tinklo „Maxima“ Maisto departamento gamybos direktorė Brigita Baratinskaitė atkreipia dėmesį, kad ruošiant marinatą reikėtų išsirinkti pagrindinį dominuojantį skonį.

„Pasirinkite vieną skonį, kuris dominuos ir bus labiausiai jaučiamas marinate. Stenkitės tą skonį tik papildyti kitais ingredientais, pavyzdžiui, jei marinuojate su alyvuogių aliejumi, subtiliai jam suteikite rūgštumo, saldumo pridedami šiek tiek medaus ir šlakelį citrinos sulčių. Norėdami suteikti aitrumo – įdėkite smulkinto čili pipiro, tačiau alyvuogių aliejaus turi būti daugiausiai – jo skonis pagrindinis“, – pataria ji.

Pasak B. Baratinskaitės, itin svarbu nepersistengti su specifiniu ingredientu: „Jeigu labai mėgstate česnaką, nedėkite į marinatą septynių skiltelių – bus juntamas tik jis. Skoniai turi būti subalansuoti ir subtiliai derėti tarpusavyje, papildydami vienas kitą. Per ryškiai juntamas saldumas, aštrumas arba rūgštumas gali sugadinti mėsą ir žuvį“.
Nėra geras marinatas, jeigu jame yra padauginta skonių arba priešingai – jų stokojama. Marinatas turi turėti akcentą – ar tai būtų čili pipiro gabaliukai, kapotas česnakas, raudonojo kario pasta, cinamonas, kuminas ar egzotiškų prieskonių mišinys.

„Didžiausia grėsmė persūdyti arba padauginti rūgštumo – šiuos procesus kontroliuokite atidžiausiai”, – pataria B. Baratinskaitė.

Ji taip pat pažymi, kad marinavimui neužtenka vien tik ingredientų, reikia laiko ir kantrybės. Pagaminus patį gardžiausią marinatą, bet nedavus tinkamos laiko trukmės jam pasklisti – rezultatas gali būti blankaus skonio.

„Mėsą rekomenduojama marinuoti bent kelias valandas ar per naktį, įdėjus į šaldytuvą, žuvį – apie valandą, daržoves – skirtingai, priklausomai nuo jų kietumo. Pavyzdžiui, morkas, galima marinuoti šaldytuve per naktį, o cukinijų ar smidrų ilgai marinuoti nereiktų“, – sako B. Baratinskaitė.

Ekspertė Joninių šventei siūlo išbandyti gardžius marinatų receptus, skirtus mėsai, žuviai ir daržovėms:

• Rūkyto barbekiu marinatas kiaulienai, vištienai arba jautienai

Reikės: 2 česnako skiltelių (smulkiai pjaustyto), 1 šaukšto rūkytos paprikos prieskonių, 2 šaukštų rudojo cukraus, ¼ puodelio agavos sirupo, 1 šaukšto baltojo vyno acto, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, 2 šaukštų barbekiu padažo.

• Kiaulienos marinatas su sojų padažu

Reikės: rudojo cukrus, pirmo spaudimo alyvuogių aliejus, sojų padažo, Vorčesterio padažo, druskos, maltų juodųjų pipirų pagal skonį, smulkinto česnako skiltelės.

• Itališkas vištienos marinatas

Reikės: ¼ puodelio tyro alyvuogių aliejaus, 1 šaukšto citrinos sulčių, 1 šaukšto obuolių sidro acto, 1 šaukšto vandens, 1 arbatinio šaukštelio itališkų prieskonių, 1 šaukštelio raudonųjų pipirų dribsnių, 1 susmulkintos česnako skiltelės, 2 šaukštų šviežių kapotų petražolių, 1 šaukšto šviežio susmulkinto baziliko, druskos pagal skonį.

• Braziliškas žuvies marinatas

Reikės: 6 skiltelių česnako, ½ ketvirčiais pjaustyto vidutinio svogūno, ½ vidutinės raudonosios paprikos, pjaustytos stambiomis juostelėmis, ¼ puodelio alyvuogių aliejaus, ¼ puodelio sauso baltojo vyno, 2 šaukštai pomidorų pastos, 1 šaukšto saldžiosios paprikos miltelių, 1 arbatinio šaukštelio druskos, ½ arbatinio šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų, ¼ puodelio pjaustytos kalendros.

Viską, išskyrus kalendrą, sutrinkite trintuvu, tuomet sudėkite kalendrą ir išmaišykite marinatą. Žuvį marinuokite 1-1,5 valandos.

• Daržovių marinatas su džiovintais čiobreliais

Reikės: alyvuogių aliejaus, balzaminio acto, Dižono garstyčių, medaus, džiovintų čiobrelių, česnako miltelių, druskos ir pipirų.

Kepimui galima naudoti įvairiausias daržoves: morkas, šparagus, cukinijas, raudonąją papriką, baklažanus, Portobello grybus, svogūnus. Daržoves supjaustykite ilgomis juostelėmis, kad patogu būtų dėti ant grilio. Marinatu ištepkite ir palaikykite apie pusvalandį. Kietas daržoves kepkite apie 3–4 minutes, tada apverskite, minkštesnes – kiek trumpiau.