Kaip be vargo idealiai nulupti kietus kiaušinius? Ne visi populiarūs metodai iš tiesų veikia – maisto technologė pasidalijo pačiu veiksmingiausiu
Jau susidėliojus kiaušinių patiekalų kupiną velykinį meniu, ne mažiau svarbus klausimas – kaip gi nulupti virtus kiaušinius, kad baltymas liktų kuo lygesnis? Tokius bus ne tik maloniau valgyti, bet lygiai nuluptas lukštas pagerins ir įdarytų ar marinuotų kiaušinių išvaizdą. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, tam reikia prisiminti ne tik kelias naudingas gudrybes namuose, bet ir tinkamai pasirinkti kiaušinius.
Kokius kiaušinius virti norint lygaus baltymo
Maisto produkto šviežumas – neabejotinai vienas iš svarbiausių kriterijų parduotuvėje tiek pardavėjui, tiek pirkėjui. G. Kitovė atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje pardavinėjami tik A klasės – švieži – kiaušiniai. Jai priskiriami tik kokybiški kiaušiniai ir tokie, kurie yra surūšiuoti, paženklinti ir supakuoti per 10 dienų nuo padėjimo datos. Jeigu tai padaroma iki devintos dienos, tuomet kiaušiniai gali būti ženklinami ir papildoma kokybės nuoroda – žodžiais „ekstra“ arba „ekstra švieži“.
„Kuo šviežesnius kiaušinius verta rinktis absoliučiai dauguma atvejų, ir jų šviežumui mes skiriame daug dėmesio. Visgi jeigu jums ypač svarbu juos nulupti kuo lygiau, tokiam atvejui verta virti tuos, kurie dar nėra vos ką tik atgabenti iš vištyno. Matome, kad pirkėjai kiaušiniais rūpintis pradėjo dar Velykų savaitės pradžioje. Tad, pavyzdžiui, gamindami populiariuosius įdarytus kiaušinius, jiems verčiau naudokite tuos, kurie nusipirkti anksčiau ir šaldytuve praleido kelias dienas. Taisyklė tokia – kuo šviežesni kiaušiniai, tuo sunkiau juos nulupti“, – atkreipia dėmesį G. Kitovė.
Taip yra dėl to, kad šviežio kiaušinio baltymo pH yra mažesnis, todėl verdamas stipriau sukimba su vidine lukšto membrana. Per kelias dienas baltymo pH lygis padidėja, jis mažiau kimba prie membranos, tad ir nulupti bus daug lengviau.
Kai lygus baltymas ypač svarbus, gera alternatyva populiariausiems vištos kiaušiniams yra ir padėti putpelių. Pasak G. Kitovės, šių lukštas yra gerokai plonesnis ir minkštesnis, todėl lengviau nusilupa. Be to, jų membrana yra gana tvirta ir taip apsaugo baltymą. Ji pastebi, kad nemažai pirkėjų atradę putpelių kiaušinių privalumus – jų paklausa prieš kiekvienas Velykas išauga apie tris kartus.
Eikite lengvesniu keliu – virkite kiaušinius garuose
Išsirinkus tinkamus kiaušinius, dažnam dar lieka nemažai klausimų. Visų pirma užvirti vandenį prieš dedant kiaušinius ar leisti jiems palengva įšilti kaitinamame šaltame? Kiaušinius dėti tiesiai iš šaldytuvo ar leisti jiems dar pabūti ant spintelės, kol pasieks kambario temperatūrą?
Ne tik internete, bet ir tarp profesionalų maisto gamintojų galima rasti pačių įvairiausių nuomonių. Tačiau „Iki“ maisto technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo besiruošiant šiųmetėms Velykoms išbandyti ir kitą metodą – kiaušinius išvirti garuose. Trynys taip pat tinkamai sukietės, tačiau lukštus nulupti bus gerokai paprasčiau.
„Kiaušinius tereikės sudėti vienu sluoksniu į garų puodą su 2–3 centimetrais vandens. Vanduo neturėtų liesti pačių kiaušinių, bet ir nepripilkite jo per mažai, kad puodas nepradėtų svilti. Uždenkite dangčiu, ir kai vanduo užvirs, įjunkite laikmatį. Kad vištų kiaušiniai būtų kietai išvirę, reikės 12 minučių. Jeigu norite, kad trynys būtų ne visiškai kietas, tuomet virkite 8–9. Putpelių kiaušinius garuose virkite apie 6 minutes“, – apie eigą pasakoja G. Urbonavičiūtė.
Būtinas žingsnis – ledo vonelė
Tuomet su kiaušiniais reikėtų elgtis taip, kaip ir išvirus įprastame puode vandens – juos perlieti šaltu vandeniu ir panardinti į dubenį vandens su keliais ledukais. Pasak maisto gamybos žinovės, labai svarbu kiaušinius panardinti į ledo vonelę nedelsiant – tai ne tik sustabdys virimo procesą, bet ir temperatūros šoką patyręs baltymas šiek tiek atsirauks nuo lukšto. Ledo vonelėje kiaušinius palikite bent 10 minučių, galima ir ilgiau.
Paprasčiausia nulupti – panardinus vandenyje
Socialiniuose tinkluose apstu patarimų, kaip kiaušinius nulupti per 10 sekundžių ar trumpiau, bet G. Urbonavičiūtės teigimu, iš tiesų kai kurie jų arba reikalauja daugiau kantrybės, arba teks „atiduoti“ nemažai baltymo.
„Pavyzdžiui, pastaraisiais metais išpopuliarėjo pasiūlymas pasinaudoti šaukštu. Esmė paprasta – nulupti šiek tiek lukšto storesniame kiaušinio gale, kur paprastai būna oro tarpas. Tuomet tarp baltymo ir membranos įkišti šaukštą ir apsukus vos keliais judesiais nulupti visą lukštą. Šis metodas išties gali veikti, jeigu baltymas jau yra pakankamai atitrūkęs nuo membranos. Priešingu atveju šaukštas gali nurėžti ir nemažą dalį paties baltymo. Plito bandymas ir „išpūsti“ kiaušinį pralupus abu jo galus, tačiau tam reikia ir jėgų, ir laiko“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.
Pasak kulinarijos technologės, patikimiausias būdas – pasinaudoti vandens galia. Nemažai žino, kad lengviau nulupti kiaušinį lengvai pavoliojus jį ant stalviršio, kai lukštas lengvai įskyla įvairiose vietose. Tačiau tą verta daryti vandens dubenyje – tarp baltymo ir membranos iškart pateks vanduo ir juos atskirs.
„Jeigu ledo vonelė pernelyg šalta rankomis, kiaušiniams visiškai atvėsus pakeiskite vandenį į tiesiog vėsų. Lengvai pastuksenkite stambesnį kiaušinio galą į dubens dugną, kad šis suskiltų. Tą galite padaryti ir dar keliose vietose. Vanduo padės lukštui lengviau atsiskirti, o kiaušiniai liks lygūs, blizgantys ir švarūs“, – pataria G. Urbonavičiūtė.
Silke ir burokėliais įdaryti velykiniai kiaušiniai
Porcijos: 8
Gaminimo laikas: 30 min.
Reikės: 8 kiaušinių, 2 silkės filė gabalėlių, 4 skiltelių česnako, 1 svogūno, 2 virtų burokėlių, 2 šaukštelių garstyčių, druskos, svogūnų laiškų arba petražolių, pusės raudonojo svogūno.
Gaminame:
1. Kiaušinius išvirkite garuose ar vandenyje, nulupkite pagal anksčiau aprašytą metodą ir išimkite trynius.
2. Sudėkite trynius, pasmulkintą svogūną, česnaką, garstyčias ir burokėlius į trintuvo indą ir sutrinkite iki vientisos masės. Sudėkite mišinį į kiaušinių baltymus.
3. Viršų papuoškite plona riekele raudono svogūno, silkės gabaliuku ir žalumynais.