Meksikos įkvėpta nebrangi vakarienė: 3 išeitys, kad jūsų takai nesubyrėtų po pirmojo kąsnio

Meksikos įkvėpta nebrangi vakarienė: 3 išeitys, kad jūsų takai nesubyrėtų po pirmojo kąsnio

Ieškantys greitos ir paprastai paruošiamos vakarienės jau senokai atradę takus. Šis iš Meksikos kilęs patiekalas gali tapti tiek užkandžiu, tiek sočiu, bet nebrangiu pagrindiniu patiekalu – ypač spalio 4-ąją, Pasaulinę takų dieną. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, vis daugiau lietuvių leidžiasi į šią kulinarinę kelionę, mat paprasti ingredientai ir greitas paruošimas – dideli takų privalumai.

„Faktas, kad lietuviai noriai eksperimentuoja virtuvėje, o meksikietiškas maistas jau dažnam tapęs įprastu pasirinkimu. Dažniausiai į pirkinių krepšelius nugula tortilijos, o didelė paklausa skatina ir platų asortimentą. Jas galima rinktis įvairių dydžių, be gliuteno ar su visų grūdo dalių miltais, netgi su burokėliais ar morkomis. Taip pat populiarūs kukurūziniai traškučiai, jau paruošti prieskonių mišiniai ir takams skirti traškūs krepšeliai „taco shells“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.

Du nepralenkiami marinatų receptai – vištienai ir jautienai

Vienas iš svarbiausių takų ingredientų – mėsa arba daržovės, kurie tampa pagrindine patiekalo žvaigžde ir suteikia daugiausia sotumo.

„Vienas iš takų populiarumo paslapčių yra jų universalumas, tad mėsą galite rinktis tokią, kokia jums patinka. Jeigu norite lengvumo – naudokite vištieną, kalakutieną ar žuvį. Sotesnių takų gerbėjai dažnai renkasi raudoną mėsą – pavyzdžiui, paruoštą orkaitėje, keptuvėje, grilyje arba lėtai keptą, kad tirptų burnoje. Labai populiaru naudoti ir maltą mėsą, kurią tereikia pakepti keptuvėje su prieskoniais. Nenorintiems mėsoms galima rinktis avinžirnius, haliumio sūrį, tofu ar tiesiog keptas daržoves“, – pataria „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bičkovas.

Kad ir ką pasirinksite, reikėtų nepamiršti marinato – be prieskonių meksikietiška virtuvė neįsivaizduojama. Mėsos technologas dalijasi visai paprastais, tačiau išraiškingus skonius raudonai mėsai arba vištienai suteiksiančiais marinatų receptais.

Vištienai: 1/4 puodelio aliejaus, 1/4 puodelio laimo sulčių, 1/4 puodelio baltojo acto, 1 Chalapos paprikos, be sėklų ir supjaustytos kubeliais, 3 susmulkintų česnako skiltelių, po šaukštelį druskos ir pipirų. Mėsa maloniai aštroką skonį įgaus jau po 20-30 minučių, bet idealu marinate palikti bent pora valandų.

Jautienai: 1/3 puodelio apelsinų sulčių, 1/4 puodelio sojų padažo, 3 šaukštų laimo sulčių, 4 susmulkintų česnako skiltelių. Leiskite mėsai pasimarinuoti bent valandą, o geriausia – pernakt.

Kurį pagrindą rinktis – traškų ar minkštą?

Amžina diskusija – takams rinktis minkštas mažas tortilijas ar traškius pailgus kukurūzų krepšelius? Nors pačioje Meksikoje naudojamos tik minkštos tortilijos, didelė dalis takų gerbėjų yra prisiekę traškių krepšelių fanai.

Ką rinktis – skonio reikalas, tačiau tiek vienos, tiek kitos pusės šalininkai susiduria su ta pačia problema. Ką daryti, kad po pirmojo kąsnio ant lėkštės nesukristų taip kruopščiai sudėlioti patys skaniausi ingredientai? Sprendimų yra, atskleidžia „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Jeigu naudojate minkštas tortilijas:

„Kukurūzų tortiliją šiek tiek pakepkite aliejuje. Keptuvėje įkaitinkite nedaug aliejaus ir įmeskite tortiliją. Vieną jos pusę kepkite ne daugiau nei 30 sekundžių – tai šiek tiek ją sutvirtins, tačiau nepavers traškia ir lūžtančia. Įšėmus tortiliją, sulenkite ją į tradicinę „U“ formą. Jeigu neturite specialių stovelių, galite tiesiog sulenktą tortiliją įdėti į platesnę stiklinę ar puodelį“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Jeigu jūsų pasirinkimas – traškūs krepšeliai:

„Vienas iš paprasčiausių būdų – visą įdarą suvynioti į salotos lapą. Tuomet jeigu krepšelis ir suluš, įdaras liks neišbyrėjęs. Jeigu vynioti nenorite, tuomet tiesiog salotos lapą dėkite kaip pirmąjį ingredientą į krepšelį. Būdamas apačioje jis neleis mėsos sultims, padažams gertis į traškų krepšelį. Beje, šis patarimas galioja ir naudojant minkštas tortilijas“, – sako kulinarijos technologė.

Jeigu savo takuose nenorite salotų, yra dar vienas triukas. Paprastai tarkuotas sūris yra neatsiejamas nuo šio patiekalo, tad jį tiesiog dėkite patį pirmąjį į krepšelį. Kai ant jo sudėsite karštus ingredientus, tokius kaip mėsą ir daržoves, sūris išsilydys ir viską laikys tvirčiau. Galite ir krepšelius dar vien tik su sūriu kelias minutes pakepti orkaitėje. Taip krepšeliai taps tvirtesni.

Pasirinkus, kokią mėsą naudoti, taip pat apsisprendus dėl tortilijų ar krepšelio, per mažiau nei pusvalandį vakarienę jau galite paruošti. Teliks iškepti mėsą ir kartu su mėgstamais priedais sudėlioti į takus. Populiarūs priedai: grietinė, plonai supjaustytas raudonasis svogūnas, kubeliais pjaustyti pomidorai, tarkuotas fermentinis ar čederio sūris, kubeliais supjaustyti avokadai arba gvakamolė, šviežios kalendros, laimo skiltelės, salotos, salsa.