Nepakeičiamas desertų ingredientas – sūris apgavikas, panašus į pertrintą varškę: štai, su kuo rekomenduoja valgyti
Daugybėje šalių mėgstami sūriai pagerbti ir jiems skirta švente – birželio 4-tąją minima Tarptautinė sūrių diena. Nors neturime tokios sūrių įvairovės kaip prancūzai, galime didžiuotis savo unikaliu lietuvišku varškės sūriu, kurį Europos Komisija įtraukė į saugomą geografinę nuorodą turinčių produktų sąrašą. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad sūriai vertinami dėl visaverčių baltymų, lipidų bei aminorūgščių gausos, taip pat A ir B grupės vitaminų. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad pirkėjai pamėgo ne tik fermentinius, bet ir universalius minkštuosius sūrius, kuriuos laikyti ir valgyti svarbu pagal rekomendacijas.
Sūriai – visaverčių baltymų šaltinis, bet atsižvelkite į riebumą
Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tiek minkštieji, tiek kietieji sūriai – beveik kasdienė Viduržemio jūros regiono virtuvės dietos dalis, o ši mitybos sistema įvardijama kaip viena palankiausių.
„Tiesa, svarbu išlaikyti proporcijas: sūriu gardinant patiekalus jis neturėtų tapti pagrindiniu patiekalo komponentu. Jeigu sūrį valgome vieną, jis dažniausiai užima tarpinio valgymo poziciją – kaip užkandis. Sūris taip pat gali būti puikus pusryčių patiekalas, kaip sumuštinių dalis, tačiau kaskart jį vartojant svarbu atkreipti dėmesį į riebumo procentą ir pasirinkti tinkamą kiekį. Jei tai fermentinis sūris, jo dienos norma – žmogaus nykščio dydžio, bet jei tokio sūrio neskanavote kelias dienas, tikrai galima suvalgyti daugiau“, – pataria dr. E. Gavelienė.
Maskarponės ir rikotos sūriai dažniausiai dedami į desertus, su jais kepami daugelio mėgstami sūrio pyragai. Gydytoja dietologė pastebi, kad tradicinis rikotos sūris, savo švelniu skoniu primenantis pertrintą varškę, lyginant su maskarpone, sąlyginai nekaloringas: 100 gramų yra 150 kalorijų.
„Šis minkštasis sūris vertinamas dėl visaverčių baltymų, jis galėtų būti įvardijamas ir kaip kalcio bei fosforo šaltinis. Rikotoje taip pat randama šiek tiek kalio, seleno, vitamino K, o taip pat nemažai vitamino B12 – jis itin svarbus žmonėms, kurie riboja gyvūninės kilmės maistą, bet neatsisako pieno produktų. Jei vitamino B12 dienos norma yra 3 mikrogramai, tai 100 gramų šio minkštojo sūrio jo yra apie trečdalis normos – 0,9 mikrogramo“, – teigia dr. E. Gavelienė.
Itališkiems patiekalams, salotoms ir desertams
Rikotos sūris mielai naudojamas italų virtuvėje: ravioliams, lazanijai, itališkiems kukuliams, įvairioms fritatoms, daržovių pyragams, picai ar tiesiog valgomas su pigesniu skrebučiu ir uogomis. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria rikotos sūrį, kurio švelnus skonis patinka ir vaikams, naudoti ne tik įprastiems sūrio pyragams ar desertams, bet ir juo gardinti salotas, pigesnes pusryčių košes ar omletus.
„Rikota taip pat gali būti puikus pagrindas įvairioms užtepėlėms, makaronų padažui ar troškiniui. Šio sūrio skonio savybės geriausiai atsiskleidžia ragaujant jį šaltą, bet sūrį tikrai galima ir termiškai apdoroti, tik rekomenduojama rikotą šildyti pamažu ar įmaišyti į vidutinės temperatūros padažus“, – pataria O. Suchočeva.
Pasak ekspertės, prekybos tinklo asortimente yra daugiau nei 300 sūrio produktų. Populiariausi iš jų – fermentiniai, kietieji, minkšti, balto ir mėlyno pelėsio sūriai: „Visose šiose grupėse turime tiek pigesnių, prieinamų kiekvienam pirkėjui, tiek išskirtinių sūrių su saugomos kilmės nuorodomis. Parsinešus sūrių iš parduotuvės svarbiausia laikytis gamintojo nurodytų sąlygų. Pavyzdžiui, rekomenduojama jų nelaikyti plastikinėje pakuotėje ar taroje, kadangi jiems reikalinga oro cirkuliacija. Tad geriausia juos suvynioti į specialų sūrių arba pergamentinį popierių. Tam, kad nereikėtų švaistyti nei maisto, nei pinigų, visada geriau pirkti mažesnį sūrio kiekį, bet dažniau.“
Ekspertė primena, kad pigiau apsipirkti ir sutaupyti padės privačios etiketės „Rimi“ bei „Rimi Smart“ prekių pasirinkimas, akcijų sekimas, tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus bei papildomas nuolaidas. Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.
Kviečiame išsikepti rikotos sūrio pyragą – jis pavyks net naujokams, atrodys labai estetiškai, o ragautojai tikrai prašys antro gabalėlio.
RECEPTAS
Rikotos pyragas
Pyrago pagrindui reikės:
400 g trapios tešlos sausainių;
150 g sviesto;
1 v. š. malto cinamono.
Įdarui reikės:
700 g rikotos;
2 v. š. kvietinių miltų;
4 vnt. kiaušinių;
150 g cukraus;
0,5 vnt. apelsino sulčių;
1 vnt. citrinos.
Viršutiniam sluoksniui reikės:
500 g riebesnės grietinės;
1,5 v. š. miltelinio cukraus.
Gaminimo eiga:
1. Sutrinkite sausainius ir supilkite ištirpintą sviestą.
2. Sutrintus sausainius su išlydytu sviestu sukrėskite į kepimo formą, išlyginkite ir suformuokite kraštus.
3. Atskirame inde lengvai išmaišykite cukrų, rikotą, supilkite apelsinų ir citrinų sultis.
4. Masę supilkite ant pagrindo ir kepkite 160 °C temperatūroje apie 50 min.
5. Leiskite pyragui atvėsti 20 min.
6. Kol pyragas vėsta, sumaišykite grietinę su milteliniu cukrumi.
7. Kai pyragas atvės, supilkite grietinės masę ant pyrago ir palikite šaldytuve bent 12 val.
Skanaus!