Receptai su varške tiesiog užvaldė socialinius tinklus: 3 naujos idėjos, ką valgyti per karščius – bus greita, pigu ir skanu
Šią savaitę svilinant karščiui, nesinori sukti galvos dėl maisto ruošimo – skaniausi bus tokie patiekalai, kurie neatims daug laiko ir neapsunkins nei kūno, nei piniginės. Ieškant naujų tokių idėjų, visai nebūtina dairytis įmantrių produktų. Pavyzdžiui, būtent varškę pastaruoju metu atranda vakariečiai ir socialinius tinklus tiesiog užvertė receptais su ja. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad varškė populiarumo nepraranda ir Lietuvoje – akivaizdu, kad lietuviai mėgsta ir tradicinius receptus, ir atranda naujų jos valgymo būdų.
Varškę perka ir kilogramais
Varškė – nuo seno lietuviškoje virtuvėje populiarus ingredientas, todėl Lietuvos pirkėjai išties turi prabangą rinktis iš įvairių jos produktų ir rūšių. Jeigu užsienyje net ne visur pavyksta rasti paprasčiausios varškės, tai mūsų parduotuvėse gausu ir varškės sūrių, sūrelių, užtepėlių bei desertų. Tačiau, pasak G. Kitovės, tradicinė varškė niekada nesitraukia iš populiariausių pieno produktų topų.
„Tai vienas iš produktų, kuris mūsų parduotuvėse visas absoliučiai yra lietuviškos kilmės. Pastebime, kad pirkėjai apskritai visame pieno produktų skyriuje paiso gaminio kilmės – pirmenybę teikia lietuviškiems. Ne mažiau svarbu ir jos kaina, todėl daug pirkėjų atradę privačios etiketės varškę, kuri tokia pat kokybiška, bet siūloma itin patrauklia kaina. Be to, matome kad žmonės nevengia pirkti didesnių pakuočių, per akcijas įsigyti daugiau varškės – juk iš jos galima paruošti tiek pusryčius, tiek pietus ar užkandžius ar paprasčiausiai ją užsišaldyti“,– apie pirkėjų įpročius pasakoja G. Kitovė.
Kone kiekvienas gamintojas siūlo ir mažiausiai dviejų rūšių varškę – liesą bei pusriebę. Kurią rinktis? Diskusijų, kuri vertingesnė, netrūksta. Vieni skaičiuoja kalorijas, kiti – naudingąsias medžiagas.
„Kokio riebumo varškę rinktis – kiekvieno pirkėjo asmeninis apsisprendimas, ir nėra geresnės ar blogesnės. Tiesa, kad liesa varškė turės mažiau riebalų ir kalorijų, daugiau baltymų. Tačiau riebesnė pasižymės didesniu vitaminų kiekiu, sodresniu skoniu. Jeigu pažiūrėtume, kaip „balsuoja“ pirkėjai, tai dažniausias jų pasirinkimas – 9 proc. riebumo varškė“, – sako G. Kitovė.
Ką dar naujo iš varškės?
Dažnam pritrūktų rankų pirštų išvardyti, kokius patiekalus su varške jis žino. Lietuviškoje receptų skrynioje jų begalės – nuo blynų iki pyragų, nuo įdarų cepelinams iki į vaikystę nukeliančių apkepų, kukuliukų bei varškėčių.
„Varškės populiarumo priežastis yra ne tik jos kaina, bet ir universalumas. Dažnam receptui nereikia nei daug laiko, nei ypatingų kulinarinių sugebėjimų. Ji gali virsti sveikais greitais pusryčiais – pakaks ją pagardinti šviežiomis uogomis ir šaukšteliu medaus. Pikantiškai užtepėlei, į kurią bus skanu dažyti šviežias daržoves, reikės tik grietinės arba jogurto ir prieskonių, česnako, žolelių. Ją galima gardinti ir tokiais priedais kaip smulkinti riešutai, smulkiai pjaustyti ridikėliai, net rauginti agurkai“, – idėjomis dalijasi „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Jeigu lietuviai varškę mėgsta nuo seno, tai Vakarų Europoje, JAV ir net Australijoje ji tik pastaraisiais metais šovė į dar neregėtas populiarumo aukštumas. Vakariečiai atranda, kad ji yra ne tik sveikas ir organizmui naudingas produktas, bet iš jo galima pasiruošti pačių įvairiausių skanumynų. Štai 3 socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusios idėjos, kuriomis dalijasi G. Urbonavičiūtė.
Karštai dienai – varškės ledai, kuriems reikės tik 2 ingredientų
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 15 min. (+ apie 2-3 valandas šaldyti)
Reikės: 500 g varškės, 60 ml medaus arba 120 ml klevų sirupo. Pasirinktinai: banano gabaliukų, riešutų kremo, šviežių uogų, vanilės ekstrakto, riešutų, šokolado gabaliukų ar trupintų sausainių.
Gaminame:
1. Gerai sumaišykite ir sutrinkite varškę su medumi. Tą padaryti ranka gali būti sunku, todėl verčiau naudoti maisto trintuvą: bus ir gerokai lengviau, ir konsistencija geresnė. Ledų masė tuomet bus lyg aksominė.
2. Jeigu naudojate papildomus priedus, juos įmaišykite. Gerai viską sutrynus, tereikia masę supilti į atskiras ledų formeles arba vieną didesnį indą ir užšaldyti. Šaldiklyje palikite mažiausiai valandai, o kad jie išties būtų kaip ledai – bent kelioms.
Varškės „flatbread“ duonelė: sukite iš jos kebabus, ruoškite sumuštinius
Porcijos: 2
Gaminimo laikas: 25 min. (5 min ruošti ir 20 min kepti)
Reikės: 500 g varškės, 4 kiaušinių, druskos, pipirų, džiovintų raudonėlių, česnako miltelių (nebūtina).
Gaminame:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi ir patepkite aliejumi.
2. Varškę ir kiaušinius sudėkite į dubenį, pagardinkite druska, pipirais, raudonėliais ir česnakų milteliais, jei naudojate. Gerai viską išmaišykite.
3. Supilkite mišinį ant skardos ir plonai paskirstykite po ją šaukšto nugarėle arba mentele. Kepkite 20 minučių arba kol lengvai paruduos. Palikite 5 minutėms, kad atvėstų, ir įdarykite norimais priedais: salotomis, daržovėmis, mėsa ir pan.
Šokoladinis varškės braunis, kuriuo mėgausitės be sąžinės graužaties
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 30 min. (5 min. ruošti ir 25 min. kepti)
Reikės: 180 g varškės, 1 didelio kiaušinio, 45 g kakavos miltelių, 80 gramų rudojo cukraus, ½ šaukštelio kepimo miltelių, šiek tiek druskos, ½ šaukštelio tirpios kavos (nebūtina), šokolado gabalėlių (nebūtina).
Gaminame:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C ir išklokite braunių skardą kepimo popieriumi.
2. Į maišytuvą sudėkite visus ingredientus, išskyrus šokolado gabalėlius, ir maišykite, kol visi ingredientai susijungs į vientisą tešlą.
3. Sudėkite tešlą į paruoštą skardą, o viršų pabarstykite šokolado gabalėliais. Kepkite orkaitėje apie 25 minutes. Prieš pjaustydami leiskite visiškai atvėsti kambario temperatūroje.