Rudeninis virtuvės tvarkymas: namų organizavimo specialistė pataria, kaip tvarkytis greičiau ir efektyviau

Rudeninis virtuvės tvarkymas: namų organizavimo specialistė pataria, kaip tvarkytis greičiau ir efektyviau

Pasibaigus vasarai ir sugrįžus į darbus, mokyklas bei darželius, gyvenimo tempas vėl įgauna didesnį pagreitį, o dėl chaotiško skubėjimo galima nebesuspėti palaikyti nepriekaištingos švaros visuose namų kambariuose, ypač – virtuvėje. Namų organizavimo verslo įkūrėja Vestina Varnė teigia, kad generalinis virtuvės valymas turėtų būti atliekamas atsižvelgiant į tai ar namuose yra augintinių bei kaip dažnai ir kaip intensyviai naudojamasi virtuve. Tačiau kasdien vertėtų nuvalyti virtuvės paviršius, išsiplauti susikaupusius indus, o birius maisto produktus laikyti sandariuose indeliuose, antraip juose greitai įsisuks įvairūs kenkėjai. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria iš anksto apsirūpinti virtuvės valymo priemonėmis ir taip namuose palaikyti švarą daug lengviau.

Pataria, kaip pasiruošti tvarkymuisi ir nuo ko pradėti

Namų organizavimo verslo ir tinklaraščio „Blizganti tvarka“ įkūrėja Vestina Varnė pasakoja, kad pasiruošimas rudens švarinimo darbams turėtų būti gerai apgalvotas ir atidžiai suplanuotas.

„Pirmiausia virtuvėje reikėtų pašalinti visus daiktus nuo paviršių, išsiplauti indus ir išsinešti šiukšles. Tuomet rekomenduočiau nuvalyti visas dulkes nuo spintelių viršaus, taip pat šviestuvų ar kitų vietų, kurias dažnai pamirštame. Tuomet galima pereiti prie langų, sienų ir plytelių valymo, neužmirštant dulkes nuvalyti ir nuo elektros jungiklių bei lizdų. Vėliau pereikite prie virtuvės įrenginių išvalymo. Be to, actas, citrinos rūgštis ir soda – pagrindiniai produktai, dažniausiai naudojami namų valymui. Pavyzdžiui, jei kemšasi kriauklė, galima įpilti šiek tiek sodos, užpilti acto ir leisti viskam užputoti, o jei arbatinuke prisikaupia kalkių – galima įpilti citrinos rūgšties su vandeniu ir viską užvirinti“, – tvarkymosi patarimais dalijasi V. Varnė.

Namų švaros organizavimo specialistė pataria nepamiršti, kad tvarką namų virtuvėje svarbu palaikyti ne tik išoriškai, bet ir virtuvės spintelių bei stalčių viduje: „Viską iš jų išimkite ir išsivalykite vietas, kuriose pribyrėjo ar išbėgo maisto produktų. Be to, peržiūrėkite maisto pakuotes ir birius produktus laikykite sandariuose indeliuose, kad išvengtumėte juose galinčių įsiveisti kenkėjų. Galiausiai išplaukite kriauklę ir virtuvės tvarkymą užbaikite grindų valymu.“

Pasak V. Varnės, tokį virtuvės valymą reikėtų atlikti reguliariai, o skyrus jam bent pusdienį turėsite išties švarią ir tvarkingą virtuvę. „Reikėtų atsižvelgti į tai, kaip dažnai naudojatės virtuve, ar namuose turite augintinių. Nepaisant to, rekomenduočiau kiekvieną savaitę nuvalyti visus prietaisus, išsiplauti grindis, peržiūrėti maisto produktus ir išmesti nebegaliojančius. Kas mėnesį reikėtų išsivalyti orkaitę, šaldytuvą, praskalauti indaplovę. Kas 3–6 mėnesius iškraustykite ir visas virtuvės spinteles bei stalčius, išvalykite jų vidų. Tokiu dažnumu kartkartėmis dar atitirpinkite šaldiklį“, – pataria švaros palaikymo ekspertė.

Kaip tinkamai išsivalyti šaldytuvą ir sunkiai prieinamas vietas?

Anot V. Varnės, net tie, kurie namų virtuvėje beveik negamina, vis tiek naudoja vieną jos prietaisų – šaldytuvą. Todėl tinkama šio įrenginio priežiūra būtina visiems.

„Reikėtų gerai išplauti kiekvieną šaldytuvo kampelį, išsiplauti lentynėles ir stalčius. Paprasčiausia tam naudoti indų ploviklį, tačiau galime valyti ir su actu. Jis panaikins blogus kvapus ir veiks kaip dezinfekuojanti priemonė. Nors daugumos naujų šaldiklių atitirpinti nereikia, bet jei matote, kad ant jo sienelių susikaupė ledo ar sniego sluoksnis, šios procedūros greičiausiai neišvengsite. Maistą į šaldiklį ir šaldytuvą grąžinkite tik tada, kai jie spėja išdžiūti“, – primena tinklaraščio „Blizganti tvarka“ kūrėja.

Dar vieni kantrybės reikalaujantys darbai virtuvėje – spintelių viršaus nuvalymas ir elektros prietaisų valymas. „Jei virtuvės spintelės nesiekia lubų, ant jų viršaus lengvai kaupiasi dulkės. Todėl palaikant švarą reikėtų naudoti kopėtėles arba valymo prietaisus su ilgesniu kotu, kad tas vietas būtų lengviau pasiekti. Taip pat reikėtų atitraukti elektros prietaisus ir išsiurbti už jų susikaupusias dulkes“, – patarimais dalijasi Vestina.

Parazitai atsiranda tuomet, kai maisto produktai laikomi nesandariuose indeliuose

V. Varnė pažymi, kad tvarkant virtuvės lentynas bei stalčius, galima susidurti su nemaloniu radiniu – biriuose produktuose įsisukusiais maistiniais kandimis. Nors palaikant griežtą tvarką šių kenkėjų galima išvengti, tačiau keletą taisyklių vertėtų prisiminti.

„Maistines kandis nesunku pamatyti, tad rekomenduočiau reguliariai peržiūrėti visus sausus ir birius produktus. Dar reikia stebėti ar nepasikeitė tų produktų tekstūra. Tai irgi gali būti ženklas, kad produkte užsiveisė parazitų. Tokiu atveju visus maisto produktus, kurie galimai yra užkrėsti kenkėjais, reikia išmesti. Tik prieš išmetant – supilkite juos į sandarų maišelį ir iškart išneškite iš namų, kad neišplistų kitur. Tuomet reikėtų visą spintelę išsiurbti ir gerai išvalyti su karštu vandeniu ir muilu, indų plovikliu arba actu, kad būtų dezinfekuotas paviršius. Jei maisto produktai, kuriuose atsirado kandys, buvo laikomi indeliuose, juos taip pat gerai išplaukite su karštu vandeniu bei indų plovikliu arba actu“, – kaip susidoroti su kenkėjais pasakoja namų tvarkos organizavimo specialistė.

Ji priduria, kad norint išvengti maistinių kandžių atsiradimo ateityje, visus birius produktus reikėtų laikyti tik sandariuose indeliuose ir užtikrinti gerą ventiliaciją spintelėse, kad būtų kuo sausiau, mat kandys geriausiai gyvuoja drėgnose vietose.

Priemonių švaros palaikymui visuomet reikia turėti po ranka

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad idealiam virtuvės švaros palaikymui reikalingos priemonės, kurių visuomet būtų po ranka, o prireikus greitai išvalyti tam tikrą dėmę – netektų ilgai galvoti, kaip tą padaryti.

„Apsirūpinkite virtuvei skirtomis valymo priemonėmis, įskaitant universalius valiklius, indų ploviklį, orkaitės valiklį ir dezinfekuojamąsias servetėles. Turint šių reikmenų po ranka, bus lengviau greitai atlikti valymo užduotis. Valant virtuvę labai svarbu laikytis nuoseklumo. Susikurkite reguliarią valymo tvarką, į kurią įeitų kasdienės, savaitės ir mėnesio užduotys. Ant stalviršių laikykite tik būtiniausius daiktus, kad kuo mažiau ant paviršių kauptųsi nešvarumai ir dulkės. Reguliariai įvertinkite, ko jums reikia ant stalviršių ir apsvarstykite galimybę daiktus sudėti į spinteles ar stalčius. O jei atėjus rudeniui peršalote, ypač ligos metu dezinfekuokite dažnai liečiamus paviršius, tokius kaip durų rankenos, šviesos jungikliai ir spintelių rankenos. Tai padės išvengti mikrobų plitimo“, – pataria O. Suchočeva.

Ekspertė priduria, kad buitinės chemijos ir valymo priemonių rudeniniam virtuvės valymui įsigyti pigiau galima iš anksto, specialių nuolaidų metu: „Ruduo – puikus metas generalinei namų tvarkai. Todėl rugsėjo 20 d., lojalumo programos „Mano Rimi“ pirkėjus kviečiame apsipirkti „Nuolaidų nuolaidų“ metu, pasinaudojant specialiu pasiūlymu ir buitinės chemijos prekių įsigyti net su 40 proc. nuolaidomis. Šis pasiūlymas galios tiek fizinėse parduotuvėse, tiek elektroninėje parduotuvėje www.rimi.lt.“