Vaikai nori tik saldžių pusryčių? Su šiais 3 nebrangiais ir sveikais receptais įtiksite net smaližiams


Rytai paprastai ir taip kupini skubos, o kuo atostogos arčiau – tuo ir daugiau vaikų kaprizų bei noro elgtis laisviau. Ginčai dėl pusryčių gali tapti nemenku galvos skausmu, tačiau pasitelkus kelis naudingus receptus, net ir smaguriai vaikai liks patenkinti. Ir jie net neįtars, kad iš tiesų pirmasis dienos maistas buvo netgi sveikesnis. Pasak „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės, raktu į tokią sėkmę taps paprasti receptai su visai nebrangiais kasdieniais produktais ir slaptu ingredientu – šviežiomis avietėmis, kurių kaina šylant orams leidžiasi.

„Matome, kad pirkėjai išties išsiilgę spalvų savo virtuvėje. Įvairių šviežių uogų turime ištisus metus, bet su termometro stulpeliu pradeda kilti ir jų pardavimai. Pirkėjai mielai perka šiuo metų laiku ypač gera kaina siūlomas šilauoges, dėmesio sulaukė jau pasirodžiusios pirmosios lietuviškos braškės. Siekiame, kad mūsų pirkėjų meniu būtų kuo įvairesnis, todėl šią savaitę taikome patrauklų kainos pasiūlymą šviežioms avietėms ir 40 proc. nuolaidą vynuogėms“, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Avietės – ne tik sveikatai naudingomis savybėmis pasižyminčios uogos, bet jos išsiskiria ir savo skoniu bei patrauklia išvaizda, sako Jolanta Sabaitienė, „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė.

„Šiose sodriai raudonos spalvos uogose gausu skaidulų, jos yra geras folio rūgšties, mangano, vario ir geležies šaltinis. Skaičiuojama, kad viena stiklinė aviečių patenkina pusę vitamino C paros poreikio. Tiek bet kuris suvalgys be vargo – avietės, visų pirma, akį patraukia savo išvaizda. Net ir vaikams patinka minkštos „kepurėlės“, kurias galima užsimauti ant pirštų ir nuo jų gardžiai nuvalgyti. O jų skonis – švelniai saldžiai gaivus, todėl avietes skanu ir valgyti vienas, ir lengva derinti su įvairiais kitais produktais“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Kaip avietes plauti. Nuo daugelio kitų uogų avietės skiriasi ir savo delikatumu. Jos minkštutėlės, tuščiavidurės, todėl plauti jas reikėtų atidžiau nei tvirtesnės tekstūros šviežias gėrybes. Avietes paprasčiausiai sudėkite į sietelį arba palikite pirktiniame plastikiniame indelyje su skylutėmis ir nuplaukite po vėsiu vandeniu. Vandens srovė neturi būti stipri, nes taip minkštos šviežios uogos gali prarasti savo formą. Aviečių taip pat jokiu būdu nepatariama ilgai palikti vandenyje, nes jos lengvai sugers skystį ir praras dalį savo skonio.

Kur avietes laikyti. J. Sabaitienė primena, kad visas uogas plauti patariama tik prieš jų vartojimą. Jeigu tądien neketinate jų valgyti – dėkite į šaldytuvą neplautas, taip šviežios uogos ilgiau išstovės. Galite jas palikti pirktame plastikiniame indelyje su specialia drėgmę sugeriančia medžiaga. Jeigu iš indelio išėmėte – laikykite avietes inde, po uogomis ir virš jų uždėję po popierinį rankšluostį. Tiesa, avietės nėra ilgai išstovinčios uogos, todėl geriau jas suvartoti per 1–2 dienas.

Avietes šaldytuve laikykite atokiau nuo žalios mėsos, žuvies, kad išvengtumėte kryžminės taršos, dar atkreipia dėmesį šviežių gėrybių žinovė. O kad avietės atgautų puikų skonį ir aromatą, jas geriausia išimti likus 30 minučių iki valgymo.

Ir desertams, ir prie pagrindinių patiekalų

Avietės puikiai tinka ir greitam sveikam užkandžiui, ir desertams. Jos būna labai patrauklus dekoratyvinis elementas ir priedas, pavyzdžiui, prie ledų ar kitų desertų indeliuose. Be to, labai populiarūs kepiniai su avietėmis – pyragaičiai, biskvitai, sūrio pyragai, kreminiai tortai, keksiukai. Avietėmis galima papuošti pyragų, tortų viršų, jos gražiai atrodo po želė ar įdėtos į kremo sluoksnį. Besidairantys sveikesnių desertų, jų deda į jogurtą, košes, granolą.

„Šias šviežias uogas galima naudoti ir pagrindiniuose patiekaluose. Tai gali būti saldūs pietūs – pavyzdžiui, blyneliai ar koldūnai su avietėmis. Jų saldi gaiva taip pat derės prie pikantiškų ar aštrių patiekalų, kur suteiks malonų kontrastą. Pavyzdžiui, prie mėsos skanu patiekti aviečių padažą. Jos taip pat yra labai patrauklus salotų priedas – vos sauja jų pagerins ir skonį, ir išvaizdą“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Turint omenyje tokią aviečių panaudojimo įvairovę, kulinarijos technologė kviečia desertus ir pagrindinius patiekalus sujungti į vieną – paruošti saldžius, bet maistingus pusryčius. Pirštus apsilaižys ir vaikai, ir suaugusieji.

Šokoladinė košė su avietėmis

Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 20 min.
Reikės: 1½ puodelio avižinių dribsnių, 2 šaukštų nesaldintos kakavos miltelių, ¼ šaukštelio druskos, 3 puodelių pieno arba nesaldinto migdolų gėrimo, 1 puodelio šviežių aviečių, skysto medaus, kelių šaukštų riešutų sviesto.
Gaminame:
1. Vidutinio dydžio puode sumaišykite avižinius dribsnius, kakavos miltelius, druską ir šiek tiek medaus. Įmaišykite pieną arba migdolų gėrimą. Kaitinkite ant vidutinės ugnies iki virimo, kartais pamaišydami, tuomet sumažinkite kaitrą. Virkite neuždengtą 5-7 minutes arba kol sutirštės, retkarčiais pamaišydami. Nuimkite nuo ugnies ir palikite pastovėti uždengtą 2 min.
2. Avižinių dribsnių mišinį padalykite į keturis dubenėlius, į kiekvieną įmaišykite po arbatinį šaukštelį riešutinio sviesto. Ant kiekvienos porcijos viršaus užberkite aviečių ir apšlakstykite dar šiek tiek skysto medaus.

Varškė su saldžiomis avietėmis ir saulėgrąžomis

Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 15 min.
Reikės: 2 puodelių šviežių aviečių, 2 šaukštų medaus, 1 šaukštelio šviežios tarkuotos citrinos žievelės, 4 puodelių varškės, 2 šaukštų lukštentų saulėgrąžų, citrinos žievelės papuošimui.
Gaminame:
1. 1 puodelį aviečių sudėkite į virtuvinį kombainą ar trintuvą, uždenkite ir sutrinkite iki tyrės. Mišinį perkoškite per smulkų sietelį. Nedideliame dubenyje sumaišykite aviečių tyrę, medų ir tarkuotą citrinos žievelę.
2. Saulėgrąžų sėklas suberkite į sausą keptuvę ir vis pamaišydami pakaitinkite 5-10 minučių, tuomet pagardinkite šiek tiek druskos.
3. Varškę padalykite į keturis atskirus dubenėlius. Ant viršaus užpilkite aviečių ir medaus mišinį, vieną ar du kartus atsargiai pamaišykite. Ant viršaus užberkite likusias šviežias avietes, saulėgrąžų sėklas. Papuoškite citrinos žievelės žievelėmis.

Bananų duona su avietėmis

Porcijos: 10 riekelių
Gaminimo laikas: 70 min. (10 min. ruošti ir 60 min. kepti)
Reikės: 1½ puodelio šviežių aviečių, 3 didelių labai sunokusių bananų, 1 puodelio cukraus, ½ puodelio aliejaus, 2 kiaušinių, 1 šaukštelio vanilės ekstrakto, 2 puodelių miltų, 1 šaukštelio kepimo sodos, ½ šaukštelio druskos.
Gaminame:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Kepimo formą patepkite sviestu arba aliejumi.
2. Bananus nulupkite ir sutrinkite bulvių trintuvu arba šakute iki vientisos masės. Sudėkite cukrų, aliejų, kiaušinius ir vanilę. Gerai išmaišykite, kol visi ingredientai susijungs.
3. Tuomet suberkite miltus, sodą ir druską. Maišykite, kol neliks sausų miltų.
4. Sudėkite avietes. Švelniai įmaišykite jas į tešlą, stengdamiesi nesutrinti aviečių.
5. Supilkite tešlą į kepimo formą, tolygiai paskirstykite. Kepkite 55-65 min. Į duonos centrą įkištas ir ištrauktas dantų krapštukas turėtų būti su drėgnais trupiniais, bet be žalios tešlos.
6. Leiskite duonai 10 minučių atvėsti orkaitėje. Tuomet išimkite ir perkelkite ją ant kepimo grotelių, kad prieš pjaustant visiškai atvėstų.

Daugiau informacijos:
Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė
Mob. tel. +370 653 59493
El. p. gintare.kitove@iki.lt