Žuvų populiariausioji – lašiša: išbandykite tailandietišką jos skonį (receptas)

Žuvų populiariausioji – lašiša: išbandykite tailandietišką jos skonį (receptas)

Dėl savo švelnaus skonio, tekstūros bei universalaus panaudojimo lašiša yra viena populiariausių žuvų pasaulyje, o maistinėmis savybėmis ji priskiriama prie sveikatai palankių riebių maisto produktų, kuriuos svarbu išlaikyti savo mitybos racione. Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, lašišoje gausu ne tik aukštos kokybės baltymų, vitaminų bei antioksidantų, bet ir omega-3 riebalų rūgščių, kurios gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. „Rimi“ kokybės vadovė A. Čudinienė atkreipia dėmesį, kad renkantis šviežią ir kokybišką žuvį svarbu atkreipti dėmesį į jos ženklinimą.

Lašišos nauda sveikatai

Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, lašiša priskiriama riebių žuvų rūšiai – 100 gramų lašišos yra maždaug 12 gramų riebalų. Tačiau lašišos riebaluose yra daug omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų (daugiausia A, B grupės ir D, taip pat E ir K). Omega -3 riebalų rūgštys svarbios mažinant trigliceridų ir cholesterolio kiekį kraujyje, prisideda prie kraujospūdžio koregavimo ir bendrai mažina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis.

Lašiša taip pat naudinga mūsų smegenims bei nervų sistemai. „Omega-3 rūgštys padeda gerinti atmintį. Įrodyta, kad žuvų, turtingų omega – 3 riebalų rūgštimis vartojimas, mažina riziką susirgti Parkinsono ir Alzheimerio ligomis. Sveikatai naudingi riebalai, kartu su vitaminais A ir D rūpinasi mūsų sąnariais bei nervų sistema, lėtina senėjimo procesus, reguliuoja kalcio kiekį kraujyje. A vitaminas taip pat sumažina akių ligų riziką. Kitos svarbios lašišos maistinės medžiagos yra geležis, baltymai, kalcis, kalis, jodas, selenas, cinkas, magnis, natris bei fosforas“, – sako gydytoja dietologė.

Žuvį rekomenduojama valgyti 2-3 kartus per savaitę. Dėl visų gerųjų lašišos savybių, gydytoja rekomenduoja ją valgyti 1-2 kartus per savaitę, kitais kartais rinktis menkę, lydeką, tuną ar kitas žuvis.

Kaip išsirinkti šviežią ir kur laikyti?

Anot „Rimi“ kokybės vadovės Anos Čudinienės, perkant dar šaldytą lašišą, reikėtų apžiūrėti, ar ant pakuotės nėra ledo kristalų, šerkšno ar skysčio. Perkant anksčiau užšaldytą lašišą, reikėtų įsitikinti, kad ji sandariai uždaryta arba supakuota vakuume.Pakuotės etiketėje turi būti nurodyta, kur žuvis buvo sugauta.

„Rimi“ vadovaujamės tvarios žuvininkystės principais ir neprekiaujame žuvimi ar jūrų gėrybėmis, kurios Pasaulio gamtos fondo žuvies ir jūrų produktų vadovuose pažymėtos raudonai. Atrinkdami asortimentą prisidedame prie žuvų išteklių išsaugojimo bei skatiname įstatymų paisančią žvejybą“, – teigia A. Čudinienė.

Kokybės ekspertė rekomenduoja renkantis lašišą taip pat atkreipti dėmesį į jos spalvą bei kvapą. Priklausomai nuo rūšies, lašiša bus nuo šviesiai rausvos iki raudonos spalvos. Spalva turi būti ryški, be patamsėjusių kraštų. Lašiša turi kvepėti vandenynu, o žuvies šviežumą nustatyti padės trys išvaizdos požymiai: jos oda turėtų būti blizgi ir drėgna, akys atrodyti lyg stiklinės, o žiaunos – būti rausvos spalvos.

Specialistė taip pat primena, kad išvalytą žuvį su kaulais šaldytuve galima laikyti 2–3 dienas. „Jei norite lašišos filė šaldytuve laikyti ilgiau, rekomenduoju ją apibarstyti pipirais ir aptepti aliejumi, kad nedžiūtų. Išdarinėję žuvį, neišmeskite galvos, kaulų ir ašakų – iš jų galite išvirti skanią žuvienę.“

„Rimi“ kviečia išbandyti tailandietiškos žuvienės receptą su lašiša ir baltąja žuvimi.

Tailandietiška žuvienė

Patiekalui reikės:

Lašišų filė 450 g

Baltosios žuvies filė (tinka ešerys, sterkas, tilapija) 170 g

Alyvuogių aliejus 2 šaukštus

Raudonojo svogūno 1 vnt.

Česnako 2 skiltelė

Aitriosios paprikos 1 vnt.

Raudonosios saldžiosios paprikos 1 vnt.

Imbiero šaknies 1 gabalėlio

Citrinžolės stiebelio 1 vnt.

Smulkintų konservuotų pomidorų 400 g

Šparaginių pupelių 100 g

Druskos pagal skonį

Kalendros 15 g

Pipirų pagal skonį

Gaminimo eiga:

Supjaustykite žuvų filė vieno kąsnio dydžio gabaliukais ir atsidėkite.
Gilioje keptuvėje ar puode nesvylančiu dugnu įkaitinkite aliejų, sužerkite smulkintą svogūną, česnaką, aitriąją papriką, raudonąją papriką, tarkuotą imbierą ir apkepkite. Citrinžolės stiebelį sutraiškykite buku daiktu (pvz., peilio galu), kad geriau atsiskleistų skonis, ir įmeskite į keptuvę. Kai daržovės suminkštės, įdėkite pomidorus ir maišydami pakaitinkite dar 2 min.
Į 1 litrą verdančio vandens suverskite keptuvės turinį. Tuomet atsargiai sudėkite žuvų gabalėlius ir virkite žemoje temperatūroje 6–8 min.
Nupjaukite šparaginių pupelių galiukus, perpjaukite pusiau ar padalykite į 3 dalis. Sumeskite į sriubą likus 3 min. iki virimo pabaigos. Pabarstykite druska ir pipirais.
Supilstykite sriubą į lėkštes, papuoškite stambiai kapotomis kalendromis ir patiekite. Skanaus!