Kauno vištienos maltinis su“ jažynka“


Vienam vištienos maltiniui reikia:
80g vištienos filė,
50g lašinių,
2g druskos,
0,5g maltų juodųjų pipirų,
15g kietai suplaktų kiaušinio baltymų,
20g česnaku aromatizuoto sviesto,
10g kvietinių miltų,
20g kiaušinio plakinio,
15g džiūvėsėlių.
Vienai „jažynkos“ porcijai reikia:
20g daržovių arba grybų sultinio,
20g grietinėlės,
10g lsviesto,
150g žaliųjų žirnelių ir morkų kubelių,
3g druskos,
1g džiovintų raudonėlių,
1g kario prieskonių,
2g petražolių lapelių.
Vištienos filė ir lašinius du kartus sumalti, išmaišyti su druska, maltais juodaisiais pipirais. Kietai suplaktus kiaušinių baltymus atsargiai įmaišyti į masę, suformuoti paplotėlį, ant paplotėlio dėti aromatinio sviesto gabalėlį, suformuoti „cepeliną“, jį apvolioti miltuose, kiaušinio plakinyje ir du kartus džiūvėsėliuose. Kepti orkaitėje 5-8 min 220 laipsnių temperatūroje.
Daržovių arba grybų sultinį, grietinėlę ir sviestą sudėti į prikaistuvį, suberti žaliuosius žirnelius, mažas morkytes arba morkų kubelius, užvirinus kelias minutes pavirti, pagardinti druska, džiovintais raudonėliais, kario prieskoniais, petražolėmis.

Dar 1967 metais E. Drąsutienės, O.Rudaitienės, E.Starkienės ir A.Šližienės sudarytoje ir išleistoje knygoje „Valgių gaminimas“ maltos mėsos gaminiai buvo vadinami ne kotletais, o maltiniais, muštos mėsos kepsniai ne karbonadais, o muštiniais. Ir tik vėliau kulinarinių knygų leidėjai, cenzoriai ir redaktoriai viską suvėlė: maltinius pradėjo vadinti rusiškai – kotletais. Šiandien tie kvaili pavadinimai taip įstrigo lietuvaičių galvose, kad niekas iš jų net neįsivaizduoja, kad kotletas jokiu būdu negali būti maltas, o privalo būti net nemuštos nugarinės su šonkauliuku kepsnys.
Kada ir kokioje vietoje Kauno vištienos maltinis atsirado sunku nustatyti, bet tarpukario Kauno restoranuose ir kavinėse buvo labai populiarus patiekalas, nes iš tiesų yra labai skanus, aromatingas, sotus. Jį mėgo visi: ponios ir panelės, garbūs ponai, ypač vaikeliai ir net bedančiai senukai. Jį mėgo ir virėjai, nes buvo lengvai gaminamas.
Na, o „jažynka“ lenkuojantiems kauniečiams buvo gero ir skanaus maisto sinonimas, – ištroškinkite grietinėlėje perpus žirnelius su morkų kubeliais, pagardinkite druskyte, maltais juodaisiais pipirais, paragaukite ir suprasite, kodėl šitą daržovių troškinį anuo metu garbino visi valgytojai nuo Sankt-Peterburgo iki Vienos, nuo Maskvos iki Paryžiaus.

Receptas iš Lietuvos kulinarinio paveldo
https://www.gaspadine.lt