Bijote maisto krizės? Mokykitės gaminti patys!

Maisto produktų kainoms šaunant į viršų, ekspertai ragina neatsipalaiduoti. Toli gražu pabaigos dar nematyti. Priešingai, dabar pats tinkamiausias metas ugdyti maisto ruošimo įgūdžius. Artėjanti recesija Europai, o gal ir visam pasauliui, privers vos ne kiekvieną žmogų gaminti maistą ir labiau vengti išlaidavimo restoranuose ar kitose viešose maitinimo įstaigose.
Kaip atrodys maisto krizė artėjantį rudenį?
Mokytis gaminti maistą namuose dabar turėtų kone kiekvienas, nes vis dėlto – dėl mažėjančių tiekimo grandinių gali susidaryti tam tikras produktų trūkumas. Jeigu taip nutiktų, tuomet galėtų įsikišti vyriausybė. Vyriausybė gali pradėti kontroliuoti tiekimo grandines ir tokiais atvejais pirmenybė būtų teikiama buitiniams vartotojams, o ne verslui. Tai vienas iš paveikslų, jeigu pasitvirtintų prognozuojama maisto krizė.
Kita svarbi priežastis kodėl dabar laikas ieškoti įvairių receptų – kosminės kainos. Pabrėžiama, kad nemaža dalis žmonių rudeniop visai atsisakys lankymosi viešose maitinimo įstaigose. Net vieno kavos puodelio per dieną įsigijimas kai kuriems žmonėms atrodys it didelė prabanga. Mat, pati kava gali brangti net kelis kartus. Tad, ją ruoštis namie bus daug ekonomiškiau. Tas pats liečia maistą.
Maisto produktų kainų augimas bus pasiektas įpusėjus rudeniui kai pradės aiškėti kaip pasaulio tiekimo grandinės bus prisitaikiusios prie vykstančio karo Ukrainoje. Trumpai tariant, jeigu nebus išspręsta krizė dėl grūdinės kilmės produktų išgabenimo iš Ukrainos, tikėtina, kad maisto krizė apims visą pasaulį. Dėl šios priežasties, tikėtina, kad dalis derliaus, kuris turėjo būti skirtas Europai, atiteks kitoms, ypač Afrikos šalims. Tačiau, net tai nepaskatins kainų mažėjimo – tai tik dar labiau jas išaugins, teigia ekonomistai.
Brangstant maisto produktams, paprastiems žmonėms neliks nieko kito, kaip tik gaminti maistą patiems.
Kodėl didėja maisto produktų kainos?
Tam galima išskirti kelias priežastis. Pirmiausia, reikia suprasti, kad pasaulis susiduria su pandemijos sukurtomis problemomis, o taip pat prisidėjo karas Ukrainoje. Energetikos krizė taip pat yra viena iš priežasčių, kodėl brangs ne tik maisto produktai, o praktiškai viskas.
Kadangi grūdinės kilmės produktai yra populiariausi pasaulyje, jų paklausa yra didžiulė. Kadangi Ukraina patenkina milžinišką visos rinkos dalį, natūralu, kad susidarys grūdų trūkumas. Dėl šios priežasties brangs duona, makaronai ir visi kiti produktai, kurių sudėtyje yra miltai, aliejus ir t.t. Tai lems šalių vyriausybių galimi draudimai eksportuoti grūdus į kitas šalis. Tą jau galima matyti įvairiose šalyse.
Energetikos krizė, ypač dujų sektorius, dar labiau paskatins kainų augimą. Rusija suka dujų čiaupą Europai, o tai reiškia, kad dujų paskirstymas verslui ir privačiam sektoriui bus būtinas norint išgyventi. Kadangi verslas gali būti smarkiai apribotas dujų naudojimo atžvilgiu, akivaizdu, kad sumažės gamybos apimtys. Tai reiškia, kad sumažės ir maisto produktų gamyba.
Jau dabar nemažai žmonių vengia leisti pinigus nereikalingiems daiktams. Ekspertai pabrėžia, kad jau dabar matoma tendencija, kad paskolos įsiskolinusiems žmonėms suteikiamos net nelaukiant rudens, kai prognozuojamos dar didesnės skolinimosi tendencijos.
Tad, jeigu esate susirūpinę dėl rudeniop įsivyraujančiomis maisto, energetikos bei finansų krizėmis, tuomet jau dabar siūloma pradėti taupyti ir mokytis bazinių maisto gamybos ir vartojimo įgūdžių. Rudenį, pasak ekspertų, nusimato laikai, kurių niekas nematė nuo antrojo pasaulinio karo.