Druska gali padėti numesti svorį
Recepto autorius: Virtuvesmenas.lt
Nors mokslininkai gan ilgai aiškino, kad druska tai baltoji mirtis, naujausi tyrimai parodė, kad ji tikrai veikia virškinimo sistemą. Tačiau šis poveikis savotiška – druska trukdo įsisavinti kalorijas. Netgi valgant saldžius ir riebius patiekalus, jei mėgstate sūrius gaminius, papildomas riebalinis sluoksnis ant pilvo neatsiras.
Čikagos maisto ir maisto technologijų universiteto mokslininkų duomenimis, daugiau kaip 70% apklaustų žmonių pasakė, kad galvoja, kaip numesti svorio. Tačiau tuo pačiu pakeisti mitybos ir praktikuoti sveiką mitybą bei subalansuotą dietą ryžtą pareiškė tik 25% apklausos dalyviai.
Tačiau Ajovos universiteto mokslininkai pastebėjo, kad žmonės, kurie siekia sulieknėti ir stengiasi maitintis sveikai ir atsisako didesnių druskos kiekių, pakliūna į užburtą ratą. Jie mėgina maitintis sveikai, tačiau svoris tik auga.
Dietologai eksperimentavo su pelėmis, kurias šėrė skirtingu pašaru. Pradžioje tyrimų tikslas buvo patikrinti hipotezę apie tai, kad kai maiste daug riebalų ir druskos, pelės, kaip ir žmonės, nebegalės suvaldyti apetito. Tačiau eksperimento metu paaiškėjo priešingi dalykai.
Laboratorinės pelės buvo padalintos į kelis grupes. Vienos buvo šeriamos „sveiku maistu“, tačiau maistas papildytas padidintu riebalų ir druskos kiekiu. Druskos buvo nuo 0,25 iki 4%. Po 16 eksperimento savaičių paaiškėjo, kada daugiausia antsvorio – vidutiniškai 15 gramų – tie graužikai, kurie maitinosi riebiu maistu, kuriame buvo mažai druskos. Tačiau pelės, kurios mito “sveikai” ir tos, kurios valgė riebų, tačiau sūrų maistą, priaugo tiek pat – tik po 5 gramus.
Be to, paaiškėjo, kad druskos kiekis nedidina suvalgomo maisto kiekio. Nors buvo laukta, kad graužikai nebekontroliuos savo apetito ir ris kiek galės, tačiau praktiškai visos pelės suvalgė vienodą kalorijų skaičių. Graužikų fizinis aktyvumas, kurį taip pat kontroliavo mokslininkai, buvo vienodas visose grupėse.
Kai buvo paneigta pirminė tyrimų mintis, dietologai nusprendė patikrinti, kaip paprasta valgomoji druska – joje nėra baltymų, riebalų ir tuo pačiu jokių kalorijų – gali taip veikti organizmą. Paaiškėjo, kad druska veikia panašiai, kaip ir vaistai, kurie išrašomi milžinišką antsvorį turintiems pacientams.
Medikamentų veikimo principas pagrįstas tuo, kad juose esančios medžiagos sulėtina virškinamajame trakte esančių fermentų veiklą. Būtent šie fermentai skaido riebalus. Dėl to žmogus, nors ir valgo gana daug, neįsisavina gana didelės dalies kalorijų ir pradeda naudoti ant kūno esančius riebalus. Tuo pačiu pradeda kristi svoris.
Tačiau tuo geros žinios apie druską baigiasi. Kol kas mokslininkai tik pradeda atrasti, kaip įvairios maistinės medžiagos sąveikauja vienos su kitomis. Nors tyrimo rezultatai pakankamai iškalbingi, tačiau dietologai siūlo nesižavėti druskas ir nepulti valgyti persūdyti greito maisto.
Druska nesumažina neigiamo greitojo maisto poveikio. Ji tiesiog trukdo įsisavinti ir suvirškinti riebalus. Kiek anksčiau šią problemą tyrinėją australai padarė išvadą, kad žmonių, kurie nuolat maitinasi tik kavinių ir restoranų maistu, virškinamasis traktas prisitaiko prie šio maisto ir išmoksta kur kas efektyviau virškinti kenksmingus produktus.
Daugiau informacijos tinklalapyje Los.lt