Helovino šventimo tradicijos svetur, rudens karaliai moliūgai ir 5 (ne)tradiciniai patiekalai bei gėrimai iš jų

Helovino šventimo tradicijos svetur, rudens karaliai moliūgai ir 5 (ne)tradiciniai patiekalai bei gėrimai iš jų

Recepto autorius: Virtuvesmenas.lt

Ruduo – vienareikšmiškai moliūgų karaliavimo metas. Daugeliui ši daržovė asocijuojasi su Helovinu – spalio 31-ąją minima švente. Helovino tradicija atkeliavo iš JAV, tačiau jis švenčiamas ir Meksikoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, kitose šalyse.

Tikima, kad naktį iš spalio 31 d. į lapkričio 1-ąją dvasios grįžta į žemę, gyvųjų ir mirusiųjų pasauliai susijungia, todėl reikia išpjaustyti moliūgo galvą ir joje uždegti žvakelę. Manoma, kad toks „baubas“ gali išginti iš namų visas dvasias, net ir piktąsias.

Jei norite pajusti, kaip iš tiesų svetur švenčiamas Helovinas, išvykite trumpų atostogų:

  • JAV per Heloviną namai apkarstomi moliūgo formos žibintais, namuose pritemdomos šviesos ir visomis išgalėmis kuriama bauginanti atmosfera: puošiamasi baisių personažų – raganų, vampyrų, juodųjų našlių, numirėlių ir panašiais kostiumais. Persirengę vaikai vaikšto po namus tardami tradicinę frazę „pokštas arba saldainis“. Suaugusieji keliauja į teminius vakarėlius, didmiesčiuose rengiami Helovino paradai.
  • Meksikoje minima Mirusiųjų diena: per šią šventę, sustatant šeimos mirusiųjų nuotraukas, daromi nedideli altorėliai. Vaišinamasi mirusiesiems patikusiu maistu – įvairiais pyragais, vaisiais, kitais gardumynais, o maistas puošiamas skeletais, karstais, kaukolėmis ir kitais panašiais atributais.
  • Vokietijoje per Heloviną vaikai ir suaugusieji persirengia baisiais kostiumais. Tiesa, mažieji po namus nevaikšto, tačiau gardėsių gauna darželiuose ir mokyklose. Daugelis žmonių patraukia į Frankenšteino pilį, kurioje organizuojama daugybė šiurpių pramogų.
  • Prancūzijoje Helovinas bene plačiausiai minimas klubuose ir baruose, kur švenčiama iki paryčių, o visų knaipių languose ir prieigose sudėliojami išpjaustyti moliūgai. Helovino proga kepami ir kepyklėlėse pardavinėjami šventųjų atvaizdais išpuošti pyragai, populiarūs ir pabaigomis dekoruoti saldainiai.

Patiekalai iš moliūgų

Moliūgai Lietuvoje išpopuliarėjo gana neseniai. Daugelis moliūgus dar tik artimiau prisijaukina ir susipažįsta su įdomesnių veislių moliūgais. O jų yra pačių įvairiausių – muskatiniai, sviestiniai ir kt. Apskritai šį daržovė – viena vertingiausių, turinti visą puokštę medžiagų ir itin retai kur pasitaikančio vitamino K. O ką įdomaus galima pasigaminti iš moliūgų?

  1. JAV: moliūgų pyragas. Amerikietiškas moliūgų pyragas kepamas ir per Heloviną, ir per Padėkos dieną. Amerikiečiai, taupydami laiką, pyragą kepa su konservuotais moliūgais, tačiau visiškai tiks ir švieži, tik bent 30 min. pavirti.
  2. JAV: moliūgų alus. Tai ypatingas gėrimas, apie kurį daugelis tikriausiai girdi pirmą kartą. Jam prireiks apie 4 kg sveriančio moliūgo, specialių mielių, salyklo, misos koncentrato, US-05 arba MauriBrew Ale 514 mielių, prieskonių ir, žinoma, kantrybės. Moliūgų alaus receptą rasite čia.
  3. Ispanija: paelja su moliūgais ir krevetėmis. Daugeliui tikrai teko ragauti ispaniškosios paeljos, tačiau moliūgai – visiškai naujas ir netradicinis ingredientas. Jei ieškote tobulo valgio Helovinui ar vėsiam rudens vakarui, šis receptas tikrai nustebins.
  4. Didžioji Britanija: keksiukai su moliūgais. Keksiukai – vienas mėgstamiausių mažųjų desertų. Išbandykite sodraus skonio angliškus keksiukus su gardžia kremo kepurėle. Beje, atitinkamai papuošti, šie keksiukai tiks ir Helovino stalui.
  5. Meksika: ragu. Mėgstantiems troškinius bei karštus sočius patiekalus patiks meksikietiškas ragu. Jame skonį pabrėžia česnakai, petražolės ir karis.

Tad moliūgais puoškite ne tik namus, bet ir gaminkite pačius gardžiausius valgius!