Itin mėgstami italų, bet randami kiekvieno lietuvio virtuvėje: gydytoja dietologė atskleidė, kodėl naudinga valgyti pomidorus
Būtų sudėtinga rasti žmogų, kuris nemėgtų pomidorų. Jie ne tik praturtina įvairius receptus, bet ir suteikia daug naudos sveikatai. Ši daržovė yra kilusi iš Amerikos žemyno, o Europoje iš pradžių buvo naudojama kaip dekoratyvinis augalas ir tik XVIII a. pabaigoje pradėta auginti vartojimui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad pomidorai yra viena maistingiausių daržovių. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip išsirinkti kokybiškus pomidorus ir juos laikyti namuose, kad kuo ilgiau išliktų švieži, o šią savaitę tinklo parduotuvėse verta nepraleisti ir specialios 50 proc. nuolaidos slyviniams pomidorams, perkant su lojalumo kortele. Iš jų galima pasigaminti ne tik gardžias salotas, bet ir išbandyti Viduržemio jūros regiono pomidorų kąsnelių receptą.
Folio rūgšties šaltinis
Pasaulyje išvesta daugiau kaip 20 000 pomidorų veislių, pasižyminčių savitomis formomis, spalvomis ir aromatais. Dauguma jų yra raudoni, bet yra ir geltonų, oranžinių, rausvų, violetinių, žalių ar net įvairiaspalvių ir dryžuotų. Kad ir kokią veislę pasirinktumėte, pomidorai yra sveikatai palanki daržovė, todėl Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja juos įtraukti į savo mitybos racioną.
Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės nors pomidorai botaniškai priskiriami vaisiams, bendru mitybos specialistų sutarimu, įvertinus jo maistingumą, pomidoras – daržovė. Ir tai yra viena maistingiausių daržovių. Juose daug vitamino C ir folio rūgšties, be to, šios daržovės yra vienas svarbiausių likopeno – karotinoido, turinčio antioksidacinių savybių, šaltinis. Ši medžiaga svarbi lėtinio uždegimo bei cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių ligų, vėžio išsivystymo prevencijai.
„Pomidorus verta įtraukti į kasdieninę mitybą, nes jie pasižymi sveikatai palankia sudėtimi: nors juose nėra gausu makronutrientų, tai yra baltymų, riebalų, angliavandenių, tačiau pakankamai daug skaidulų, ypatingai jei valgomi su visa odele ir daug sveikatai palankių mikronutrientų: polifenolių, vitaminų, mineralinių medžiagų. Pomidorų sezono metu, šios daržovės neįtraukimas į racioną būtų visai nesuprantamas. Tačiau dėl minėtų savybių, pomidorus galima drąsiai skanauti visais metų laikais ir pačiomis įvairiausiomis formomis, kadangi jų turime įvairiausių dydžių, skonių bei spalvų. Kiekvienas žmogus tikrai suras jam tinkamą vartojimo formą, kad galėtų pomidorus įtraukti į savo kasdieninį valgiaraštį“, – pažymi dr. E.Gavelienė.
Gydytoja dietologė taip pat primena, jog vienas vidutinio dydžio pomidoras aprūpina žmogaus organizmą net 30 procentų reikalingos dienos vitamino C dozės. Pomidoruose taip pat gausu kalio bei vitamino K1, kuris svarbus kraujo krešumo reguliavimui bei kaulų sveikatai.
Populiarūs visais metų laikais
Pomidorai yra nepamainomi ingredientai, kurie virtuvėje gali būti naudojami įvairiais būdais: švieži, kepti, troškinti, padažuose ar sriubose. Jų ryškus bei saldus skonis puikiai tinka įvairioms patiekalų kategorijoms. Vienas iš populiariausių pomidorų patiekalų yra klasikinis itališkas padažas, kuris naudojamas makaronams, picai arba tiesiog skrudintoms duonos riekelėms pagardinti. Švieži pomidorai puikiai tinka salotoms, o juose esanti sultinga konsistencija patiekalui suteikia šviežumo. Be to, pomidorai gali būti naudojami įvairiuose troškintuose patiekaluose ar mėsos patiekalų paskaninimui.
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, pomidorai išlieka populiarūs visais metų laikais. Ne pirmus metus pirkėjai pamėgę vyšninius, vynuoginius, kokteilinius ar mažuosius slyvinius pomidoriukus. Jie gardūs, išlaikantys formą, traškūs, spalvingi, todėl puošia bet kokias salotas arba vartojami kaip užkandis.
O. Suchočeva rekomenduoja pomidorus laikyti kambario temperatūroje: „Jei nuspręsite juos laikyti šaldytuve, jie gali pasidaryti vandeningi, nes šalta temperatūra šiai daržovei nėra itin palanki. Sunokusius pomidorus reikėtų suvartoti per savaitę, o renkantis šią daržovę reikėtų atkreipti dėmesį, kad nebūtų pažeista pomidorų odelė, nes kiekvienas toks pažeidimas sudaro sąlygas puvimui. Be to, jei norite kuo ilgiau išlaikyti šviežius, vertėtų rinktis šviesesnius bei kietesnius – tokie baigs nokti namuose.“
Norintiems sutaupyti ekspertė pataria pomidorų nusipirkti jau dabar: nuo sausio 9 iki 15 dienos visose „Rimi“ parduotuvėse ir e. parduotuvėje www.rimi.lt fasuoti slyviniai pomidorai kainuos net 50 proc. pigiau – vos 1,49 eur, perkant su lojalumo kortele. O. Suchočeva taip pat primena, jog sutaupyti padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.
Kviečiame pasigaminti burnoje tirpstančius užkandžius su slyviniais pomidorais, kurie nepaliks abejingų.
RECEPTAS
Viduržemio jūros regiono pomidorų kąsneliai
Pomidorų kąsneliams reikės:
1 pakuotės šaldytos sluoksniuotos tešlos (atšildytos);
1 puodelio smulkinto „Gouda“ sūrio;
6 plonais griežinėliais supjaustytų slyvinių pomidorų;
1/4 puodelio stambiai supjaustytų prinokusių alyvuogių be kauliukų;
1 puodelio smulkinto fetos sūrio;
Malto šviežio baziliko;
Malto šviežio raudonėlio.
Gaminimo eiga:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200°. Išskleiskite sluoksniuotą tešlą. Kiekvieną lakštą supjaustykite į 16 kvadratėlių, sudėkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos.
2. Apibarstykite „Gouda“ sūriu, ant viršaus sudėkite pomidorus, alyvuoges ir fetos sūrį. Kepkite 14-18 minučių, kol taps auksinės spalvos. Pabarstykite maltomis žolelėmis.
Skanaus!