Juos privaloma valgyti žiemą: kaip gerųjų bakterijų gauti iš maisto?

Juos privaloma valgyti žiemą: kaip gerųjų bakterijų gauti iš maisto?

Žiemą lydi šaltukas, sniegas ir mažiau saulės šviesos, o tokiomis sąlygomis keičiasi mūsų organizmo poreikiai. Vienas iš svarbių elementų, kuriuo šaltuoju metų laiku daugelis turėtų rūpintis, yra žarnyno gerosios bakterijos. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, raugintuose maisto produktuose galima rasti organinių rūgščių, kurios labai svarbios virškinimo procesui, taip pat – probiotinių bakterijų. Šie naudingi mikroorganizmai padeda praturtinti žarnyno mikroflorą, stiprina imuninę sistemą bei gerina virškinimą. Tad raugintos daržovės ne tik skanus, pigus, bet ir sveikatai palankus maisto produktas. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip parduotuvėje atsirinkti kopūstus bei juos kuo ilgesnį laiką išlaikyti šviežius.

Praturtina žarnyno mikroflorą

Žiemą kopūstus dažnai skanaujame ne tik žalius ar troškintus, bet ir raugintus. Tokie kopūstai yra pilni naudingųjų medžiagų, kurios svarbios žarnyno mikrofloros puoselėjimui. Be to, švelniai rūgštus raugintų daržovių skonis yra malonus gomuriui.

Sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės teigimu, rauginimo metu maisto produktuose atsiranda organinių rūgščių, kurios labai svarbios virškinimo procesui, o šį procesą vykdo bakterijos, dar vadinamos probiotikais. Todėl šaltojo sezono metu ji ragina raugintas daržoves dažniau įtraukti į kasdienės mitybos racioną.

„Rauginti produktai yra puikus pagrindinių maistinių medžiagų: vitaminų bei mineralų šaltinis. Tokiose daržovėse gausu C ir B grupės vitaminų, skaidulinių medžiagų, yra geležies, cinko. Tad vartodami šiuos produktus rūpinamės savo virškinimo sistemos sveikata, nes juose esantys probiotikai prisideda prie žarnyne esančių gerųjų bakterijų sudėties puoselėjimo, gerina žarnyno veiklą ir bendrą organizmo būklę. O gerosios bakterijos gamina medžiagas, darančias įtaką kraujotakai, kepenų ir kitų organų bei sistemų veiklai, net mūsų emocijoms“, – sako dr. E. Gavelienė ir priduria, jog renkantis raugintas daržoves parduotuvėje, reikėtų perskaityti jų sudedamųjų dalių sąrašą, kad visada pasirinktumėte sveikatai palankiausią variantą.

Pataria laikyti šaldytuve

Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, rauginimas – paprastas ir gana greitas produktų konservavimo būdas, padedantis išsaugoti vitaminus bei sveikatai naudingas medžiagas. Jis padeda inešvaistyti daržovių derliaus bei leidžia skanauti traškias, malonia rūgštele pasidengusias daržo gėrybes visus metus: „Nepasiruošusiems atsargų žiemai, turime pasiūlyti kelių rūšių tradicinių raugintų kopūstų, pagardintų morkomis ar spanguolėmis, raugintų ir troškintų kopūstų, taip pat raugintų agurkų. Raugintus kopūstus reikėtų laikyti šaltai – rūsyje arba šaldytuve, be to, svarbu, kad jie būtų apsemti skysčiu.“

O renkantis šviežius kopūstus komercijos operacijų vadovė pataria atkreipti dėmesį į jų kietumą. „Įsitikinkite, jog kopūstas yra pakankamai tvirtas. Jei jaučiate, kad kopūstas yra minkštas ir purus, o ne kietas ir tankus, ši daržovė gali būti supuvusi iš vidaus. Reikėtų pirkti šviežius, nenuvytusius ir neturinčius pažeidimų išorėje kopūstus. Įprastų šviežių gūžinių kopūstų lapai turėtų būti žalios, o žiemą – šviesesnės, beveik baltos spalvos“, – pažymi specialistė.

Norint kopūstus kuo ilgiau išlaikyti šviežius, labai svarbios ir jų laikymo sąlygos. „Tobuliausia kopūsto laikymo temperatūra siekia 0 laipsnių. Tad parsivežus daržoves namo labai svarbu jas įdėti į šaldytuvo daržovių stalčių, tai padės išlaikyti kopūstą šviežią ilgesnį laiką. Žinoma, vis patikrinkite, ar jis nepradėjo gesti. Tinkamiausia šią daržovę suvartoti per 3–5 dienas“, – pataria O. Suchočeva.

Ekspertė primena, jog sutaupyti sumaniai apsiperkant padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. Be to, nuo šiol „Rimi“ galima rasti daugiau nei 700 prekių bene žemiausia įprasta kaina rinkoje.“

Kulinarijos technologai siūlo pasigaminti raugintų kopūstų su svogūnų laiškais salotas, kurios ne tik skanios, bet ir maistingos.

RECEPTAS

Rauginti kopūstai su svogūnų laiškais

Patiekalui reikės:

4 vnt. svogūnų laiškų;

1 vnt. obuolio;

2 šaukštų sviesto;

2 stiklinės raugintų kopūstų.

Gaminimo eiga:

Smulkiai supjaustykite svogūnų laiškus. Išimkite iš obuolio sėklas ir supjaustykite nedideliais gabalėliais.
Keptuvėje įkaitinkite sviestą kol gražiai paruduos, įdėkite obuolius ir kepkite apie 1 min. Viską sumaišykite su raugintais kopūstais ir svogūnų laiškais.
Skanaus!