Kanadiečiai irgi gamina cepelinus – jų priedai lietuviams atims žadą

Kanadiečiai irgi gamina cepelinus – jų priedai lietuviams atims žadą

Cepelinai – lietuvių pasididžiavimas, tad sekmadienį, minint Pasaulio cepelinų dieną, nemažai jais gardžiuosis galbūt net ne vieną kartą. Dažnas viena ausimi girdėjo, kad panašius patiekalus gamina ir kitos tautos. Dalis išties labai primena mūsiškius mėsa įdarytus didžkukulius, visgi kai kurios variacijos kaip reikiant stebina. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė dalijasi netikėtais gastronominiais atradimais.

Cepelinai su mėsa ir… cukrumi

Bulvės ir mėsa – vienas dažniausių derinių įvairiuose kraštuose, tad nenuostabu, kad ne viena tauta sugalvojusi virtas bulves derinti su žaliomis ir tokį mišinį įdaryti. Tai ypač populiaru Vidurio, Rytų, Šiaurės Europoje.

„Lenkijoje galima rasti net tris pavadinimus, apibūdinančius tokį patiekalą: cepeliny, kartacze ir pyzy. Pirmieji du pavadinimai iš esmės apibūdina tą patį, tik patys lenkai mėgsta pabrėžti, kad cepeliny yra lietuviškas, o kartacze – lenkiškas patiekalas, o ir lietuviškieji savo forma labiau primena dirižablius. Tuo tarpu pyzy, nors gaminami iš tų pačių ingredientų, skiriasi savo forma – jie yra nedidučiai, maždaug 5 cm skersmens rutuliukai. Natūraliai juose būna mažiau mėsos, yra skirtumų ir dėl krakmolo naudojimo“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Į lietuviškus cepelinus ypač panašūs vokiški Kartoffelklöße, su kuriais paprastai ir siejama mūsų didžkukulių kilmė. Beveik identiškas receptas išplitęs ir dalyje Kanados – Akadijos žemėse gaminamas poutine râpée yra dažnas švenčių, ypač žiemos, palydovas.

Švedai savo virtų bulvių kukulius kroppkaka taip pat įdaro mėsa su svogūnais, tačiau tešloje naudoja ir kvietinius miltus, ruošia apvalesnius, mažesnius. Norvegai gamina ir valgo panašiai kaip kaimynai, tik jų raspeballer yra dar mažesni.

„Įdomybės prasideda pasižvalgius, su kuo skirtingos tautos juos valgo. Lietuvoje, Vidurio ir Rytų Europoje juos įprasta gardinti spirgučiais, sviesto padažu ar grietine. Tuo tarpu švedai juos, kaip ir mėsos kukulius, patiekia su bruknių uogiene. Norvegams jų kukulaičiai dažnai būna tik garnyras prie kiaulienos ar ėrienos patiekalų“, – didžkukulių įvairovę apžvelgia G. Urbonavičiūtė.

Lietuviams neįprasčiausi tikriausiai būtų akadų pasirinkimai: jie savo mėsa įdarytus virtų ir žalių bulvių didžkukulius poutine râpée derina su cukrumi, klevų sirupu ar konservuotais vaisiais. Kai kurie renkasi variantą su garstyčiomis, visgi saldūs palydovai yra populiariausi.

Atranda būdų gaminant cepelinus taupyti laiką ir pinigus

Kad lietuviai sunkiai įsivaizduoja savo racioną be bulvinių patiekalų, rodo ir pardavimų duomenis – kukli, nebrangi bulvė jau daug metų yra populiariausias pirkinys daržovių skyriuje.

„Parduoti kiekiai kasmet skaičiuojami milijonais kilogramų, – sako Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė. – Jos perkamos ištisus metus, tačiau juntamas ir sezoniškumas. Pavyzdžiui, bulvių paklausa išauga prieš žiemos šventes, kai daugelis gamina baltąją mišrainę. Populiarumas neslūgsta visą šaltąjį sezoną, kurio metu ruošiami sotesni tradiciniai bulviniai patiekalai. Lietuviai ypač mėgsta ir šviežio derliaus, jau pasirodžiusio parduotuvėse, bulvytes.“

Pagreitėjęs žmonių gyvenimo būdas diktuoja ir naujas madas. V. Budrienė pastebi, kad pirkėjai siekia derinti du dalykus – taupymą ir lengvesnę ruošą namuose.

„Savaime suprantama, kad bulvinius patiekalus namuose gamintis yra pigiau nei valgyti kavinėje, kadangi bulvių kilogramas kainuoja vos keliasdešimt centų. Kita vertus, ne visi nori, turi įgūdžių ar laiko viską virtuvėje ruošti nuo nulio, tad ieško, kaip šį procesą patrumpinti“, – pastebi V. Budrienė.

Nemažai jau yra atradę, kad apsimoka įsigyti jau paruoštų bulvių tarkių, kurie pardavinėjami kibirėliuose. Jie gerokai sutrumpina ir palengvina kugelio, blynų ar vėdarų gaminimą. Norintys išsivirti cepelinų, renkasi ir specialią bulvių tešlą ar mišinį jiems, šaldytą produkciją ar jau išvirtus ir supakuotus šviežius didžkukulius, kuriuos telieka pašildyti.

Nenorintiems su mėsa – skanieji cepelinai su varške

Jei dar nesate ragavę cepelinų su varške, neturėtumėte ilgam atidėlioti to malonumo. Taip patiks, kad tikrai suvalgysite ne vieną. Receptų kūrėjai VMG dalijasi, kaip tą padaryti žingsnis po žingsnio, iš pačių paprasčiausių nebrangių produktų.

Gamybos eigą žiūrėkite ir vaizdo reportaže: https://youtu.be/LgZ8AoTgRC0

Porcijos: 2
Gaminimo laikas: 90 min.
Reikės: 5 vnt. bulvių, žiupsnelio druskos, 90 g varškės, 1 skiltelės česnako, 1 kiaušinio, 1 saujos krapų, žiupsnelio juodųjų pipirų, 2 šaukštų bulvių krakmolo, 1 stiklinės vandens, 2 šaukštų grietinės
Gaminame:
1. Bulves sutarkuokite, nusunkite ir sumaišykite su druska.
2. Varškę sumaišykite su tarkuotu česnaku, kiaušiniu, smulkintais krapais, druska ir pipirais.
3. Iš nuspausto bulvių tarkio formuokite paplotėlius ir į vidų dėkite varškės įdarą. Formuokite cepelinus.
4. Bulvių krakmolą išmaišykite stiklinėje vandens ir supilkite į puodą, kuriame virsite cepelinus. Užvirkite.
5. Sudėkite suformuotus cepelinus ir virkite apie 30–40 min.
6. Cepelinus su varške patiekite su grietine, pipirais ir smulkintais krapais.