Mėsainių dienai artėjant – 3 receptai, tapsiantys grilio vakarėlio žvaigždėmis

Mėsainių dienai artėjant  – 3 receptai, tapsiantys grilio vakarėlio žvaigždėmis

Gegužės 28-oji – mėsainių diena, minima ir Lietuvoje. Ši šventė – puiki proga kieme surengti grilio vakarėlį ir su draugais išbandyti dar neatrastus receptus, įmantresnius skonių derinius ar tiesiog pasimėgauti burnoje tirpstančiais mėsainiais bei malonia kompanija. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lietuviai vis dažniau dairosi į kitų šalių virtuves, ant grilio gamina įvairesnius patiekalus, tarp jų ir mėsainius.

Paprasta improvizuoti

„Mėsainiai – patiekalas, kuriam atsispirti gali nedaugelis, jis patinka tiek suaugusiems, tiek vaikams. Norėdami, kad mėgstamų ingredientų šiam patiekalui rastų kiekvienas, esame paruošę gausų įvairiausių mėsainiams skirtų ingredientų asortimentą: nuo iš anksto jau paruoštų mėsos paplotėlių, įvairiausių rūšių mėsainiams skirtų bandelių bei padažų, kurie dažnai atsiduria ir pirkėjų krepšeliuose“, – teigia Vaida Budrienė.

Prekybos tinklo „Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė sako, kad mėsainiai – vienas tų patiekalų, kuriuos gaminant lengva improvizuoti.

„Gaminant mėsainius tereikia pasitelkti fantaziją. Nors mėsainiai dažniausiai susideda iš jautienos paplotėlio, bandelių, sūrio, daržovių ir padažų, juos galima gaminti pačius įvairiausius. Su bandelėmis ar be, vietoje mėsos rinktis portobelo grybą, vegetariškus daržovių paplotėlius ar halumio sūrį, netgi įvairiausios rūšies žuvį. Mėsainius galima gardinti ir burokėliais, ir avokadais, karamelizuotais svogūnais, pelėsiniu sūriu – čia tinka viskas, ką mėgstate“, – sako V. Juodkazienė.

Plačiai mėgstamų mėsainių kilmės istorija nėra iki galo nėra aiški, Visgi, spėliojama, kad panašų į mėsainius receptą į Niujorką bei Čikagą atvežė vokiečių imigrantai, kurie šiuose miestuose pradėjo atidarinėti restoranus. Jų valgiaraščiuose dažnai puikuodavosi Hamburgo kepsnys. Kadangi gamyklų darbininkams Hamburgo kepsnys buvo patiekiamas iš maisto vežimėlių, juos buvo sunku valgyti stovint, todėl vienas išradingas virėjas mėsos kepsnį suspaudė tarp dviejų duonos riekelių. Manoma, kad taip atsirado pirmosios mėsainių versijos. Laikui bėgant šis patiekalas smarkiai išpopuliarėjo ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje.

„Iki“ atstovė dalijasi ir dar keliais įdomiais faktais apie šį mėgstamą patiekalą.

Keli netikėti faktai apie mėsainius

50 milijardų per metus. Ne paslaptis, kad amerikiečiai yra pakvaišę dėl mėsainių, o per metus šios šalies gyventojai jų suvalgo net apie 50 milijardų. Vidutiniškai amerikiečiai mėsainius valgo tris kartus per savaitę. Paskaičiuota, kad jeigu per metus amerikiečių suvalgyti mėsainiai būtų sudėti į vieną liniją, ja Žemę būtų galima apsukti mažiausiai 32 kartus.

Parduotas už 5 centus. „White Castle“ buvo pirmasis greitojo maisto tinklas Amerikoje. Ši užkandinė atidaryta 1921 m. Kanzaso valstijoje, o pirmieji mėsainiai buvo pardavinėjami vos už 5 centus.

Pateko į Gineso rekordų knygą. 2017-aisiais Vokietijoje surengtos šventės metu buvo iškeptas didžiausias pasaulyje mėsainis, kuris svėrė net 1164,2 kg. Mėsainis buvo sudarytas iš trijų mėsos paplotėlių, pomidorų, salotų, agurkų, svogūnų, mėsainių padažo ir bandelių.

Brangiausias mėsainis. Brangiausias pasaulyje mėsainis kainuoja net 5000 eurų. Šis mėsainis gaminamas iš itin prabangių ingredientų: aukščiausios rūšies jautienos, karališkųjų krabų, ikrų,  rūkyto ančių kiaušinių majonezo, itališkų baltųjų triufelių, matcha arbatoje mainuotų pomidorų, paauksuotų lapų ir kitų prabangių ingredientų.

V. Juodkazienė artėjančios mėsainių dienos proga šių skanėstų siūlo pasigaminti namuose ir dalijasi trimis receptais.

Mėgstantiems aštriau – „Tex-Mex“ įkvėptas sūrio mėsainis

Jums reikės:

1kg jautienos faršo

2 šaukštų fajita prieskonių mišinio

½ nedidelio kopūsto

2 vidutinio dydžio morkos

1 ryšulėlio kalendrų

1 nedidelio raudonojo svogūno

3 šaukštų majonezo

Tarkuotos žaliųjų citrinų žievelės ir sulčių

4 skrudintų mėsainių bandelių

Pomidorų padažo ir marinuotų Chalapos pipirų

Sūrio padažui:

250-300 ml pakaitinto pieno

1 valgomojo šaukšto kukurūzų miltų

200 g. aštraus čederio sūrio

1 šaukštelio aitriųjų paprikų miltelių

½ šaukštelio česnakų miltelių

½ šaukštelio svogūnų miltelių

Gaminimas:

Sūrio padažui puode sumaišykite 250 ml sutirštinto pieno ir kukurūzų miltus, pastatykite ant vidutinės ugnies ir užvirinkite, pavirkite 3 minutes. Nuimkite nuo ugnies ir įmaišykite sūrį, aitriosios paprikos miltelius, česnakų ir svogūnų miltelius bei žiupsnelį druskos. Jei sūris nėra visiškai išsilydęs, viską pašildykite ant silpnos ugnies, kol padažas taps šilkinės konsistencijos.

Įkaitinkite grotelėmis išklotą kepsninę ir paruoškite ją kepimui. Faršą pabarstykite fajita prieskoniais, suformuokite iš jų mėsainių paplotėlius, apšlakstykite juos aliejumi ir kepkite 6-8 minutes.

Kol mėsainiai kepa, dubenyje sumaišykite kopūstus, morkas, kalendras, svogūnus, majonezą, citrinos žievelę bei sultis. Pagardinkite druska ir žiupsneliu pipirų.

Mėsainių bandeles aptepkite pomidorų padažu, dėkite salotas. Ant kiekvienos bandelės uždėkite po iškeptą mėsainio paplotėlį ir gausiai užpilkite sūrio padažu. Pabaigai uždėkite keletą marinuotų Chalapos pipirų griežinėlių ir viską prispauskite bandele.

Portobelo grybų mėsainis

Jums reikės:

Ypač tyro alyvuogių aliejaus

2 saujų mažųjų špinatų

4 Portobelo grybų kepurėlių

8 g saulėje džiovintų pomidorų aliejuje

1 raudonojo svogūno

Druskos

Majonezo

4 mėsainių bandelių

Gaminame:

Įkaitinkite grilį, ant grotelių viršutine puse žemyn sudėkite Portobelo grybų kepurėles. Pabarstykite žiupsneliu druskos. Grybų kepurėles pakepkite po 4-5 minutes iš kiekvienos pusės.

Kiekvieną bandelę patepkite majonezu. Ant bandelės uždėkite po Portobelo grybo kepurėlę, tada sluoksniuokite špinatus, saulėje džiovintus pomidorus, vėl bandelę ir mėgaukitės.

Mėsainiai su lašiša

Jums reikės:

1 ½ kg lašišos be odos ir kaulų

2 arbatinių šaukštelių garstyčių

2 svogūnų

½ puodelio rupios duonos trupinių

1 valgomojo šaukšto kaparėlių

Druskos ir juodųjų pipirų

2 šaukštų alyvuogių aliejaus

Citrinos skiltelės

„Tabasco“ padažo

Salotos lapų

Majonezo

Kelių supjaustytų pomidorų

Mėsainiams skirtų bandelių

Gaminame:

Supjaustykite lašišą nedideliais gabaliukais ir maždaug ketvirtadalį jos kartu su garstyčiomis sudėkite į virtuvinio kombaino indą. Įjunkite įrenginį ir leiskite jam veikti – kol mišinys taps vientisos masės.

Sudėkite likusią lašišą, svogūnų ir dar kartą viską pertrinkite.

Sukrėskite mišinį į dubenį ir įmaišykite duonos trupinius, kaparėlius, šiek tiek druskos ir pipirų. Suformuokite keturis mėsainius ir patepkite juos alyvuogių aliejumi.

Kai grilius bus paruoštas sudėkite paplotėlius ant grotelių. Juos kepkite po 2-3 minutes iš vienos pusės, vieną kartą apversdami.

Bandeles paskrudinkite ant grilio, patepkite jas majonezu, „Tabasco“ padažu, dėkite lašišos paplotėlius, sluoksniuokite daržoves, viską uždenkite likusia bandelę. Skanaus!