Neįtikėtina dantų implantų istorija

Neįtikėtina dantų implantų istorija

Recepto autorius: Virtuvesmenas.lt

Dantų implantacijos procedūra – bene pažangiausias ir moderniausias būdas susigrąžinti žavią šypseną ir vėl mėgautis valgymo teikiamais malonumais. Tiesa, daugelis mano, kad dantų implantai – tai šiuolaikinės odontologijos nuopelnas, tačiau odontologijos klinika Vilniuje pasakoja, kad išties dantų implantas atsirado gerokai anksčiau, o tiksliau maždaug 600 metų prieš mūsų esą.

Šio išradimo autoriais galime laikyti senovės Majų ir Inkų civilizacijas. Tuo metu primityvūs dantų implantai būdavo gaminami iš aukso arba akmens, aukštesnę socialinę padėtį užimantys genčių nariai savo dantų implantus puošdavo brangakmeniais. O kaip implantacijos procedūra? Istorikai mano, kad skausmą tuometiniai žmonės malšindavo užvalgę grybukų, turinčių haliucinogeninį poveikį, arba pakramsnoję kokos lapų, iš kurių šiandien gaminamas kokainas. Taigi, dantų implantacija tuo metu primindavo Pablo Eskobaro vakarėlį, nes dėl prastos mitybos ir netinkamos burnos higienos natūraliems dantis dažnai tekdavo ieškoti pakaitalo. O štai Viduramžiais akmeninius ar auksinius dantų implantus pakeitė mirusiųjų dantys arba implantai, pagaminti iš kaulo. Abulas Kasimas, garsus tuometinis arabų chirurgas, pats dantų implantus gamindavo iš jaučio kaulo.

Odontologijos klinika Vilniuje pasakoja, kad pirmasis įrašas apie tokią pačią dantų implantacijos procedūrą, kokia yra atliekama ir šiandien, pasirodė tik 1809 m. Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad tuo metu vietoj išrauto danties alveolę buvo įstatytas dirbtinis auksinis implantas ir paliktas prigyti, kad vėliau būtų lengviau pritaikyti protezą.

JAV stomatologai jau XIX a. pabaigoje pradėjo implantuoti pažangesnius implantus, kurie sėkmingai tarnaudavo maždaug dešimtmetį. Tuometiniai dantų implantai buvo gaminami iš kaučiuko, aukso, porceliano, alavo, švino, platinos ir netgi medžio. Tačiau tikroji revoliucija dantų implantacijos srityje įvyko išties ne taip ir seniai – 1952 m., kai švedų chirurgas Ingvaras Branemarkas susidomėjo kaulo regeneracijos ir gijimo procesais.  Tyrimų ir eksperimentų metu mokslininkas pastebėjo, kad žmogaus organizmas geriausiai toleruoja titaną. Po ilgų tyrinėjimų 1965 m. chirurgas savo draugui įsriegė danties implantą, pagamintą iš titano.  Taip prasidėjo pažangių dantų implantų eros pradžia. Odontologijos klinika primena, kad šiuolaikiniai dantų implantai sėkmingai gali tarnauti iki gyvenimo saulėlydžio.