Mėsainiai ir dešrainiai be sąžinės graužaties: 5 šefo patarimai ilgojo savaitgalio virtuvei

Mėsainiai ir dešrainiai be sąžinės graužaties: 5 šefo patarimai ilgojo savaitgalio virtuvei

Recepto autorius: Virtuvesmenas.lt

Išgirdęs žodžius „mėsainis“ ar „dešrainis“, ne vienas susiraukia – esą nesveika. „Nebūtinai!“, – sako virtuvės šefas ir maisto stilistas Reinaldas Janonis ir siūlo būtent šiais patiekalais paįvairinti kepsnių sezoną.

„Bet kuris maistas sveikas ir skanus tiek, kiek sveiki ir skanūs jo ingredientai. Tad mėsainis ar dešrainis gali būti lygiaverčiai patiekalai visiems kitiems: juk valgydami kotletą su salotomis ar kaimiškas dešreles su daržovių garnyru nesiraukome, kad tai mums kenkia“, – tvirtina R. Janonis, pateikiantis keletą patarimų.

  • Atidžiai renkamės bandeles

Pasak R. Janonio, bene mažiausiai palankus sveikatai tradicinių mėsainių ar dešrainių ingredientas yra jų bandelės, kurios gaminamos naudojant daug cukraus ir sviesto, kad skrudinant susidarytų kieta luobelė, neleidžianti į bandelę susigerti padažui. Gera žinia – tokias bandeles galima pakeisti kokiomis tik norime bandelėmis ar duonelėmis – abu patiekalai pagal savo vertę nesiskirs nuo kitų mėsiškų patiekalų, valgomų su duona ir daržovėmis.

  • Lašinukas – ne priešas

Mėsą maltinukams galima pasirinkti pagal skonį  – svarbu, kad nebūtų per liesa. „Jei maltinukus darome iš pačių pasirinkto ir sumalto liesos jautienos gabaliuko, rekomenduočiau įdėti ir maltų lašinių, galima net kiaulienos – tai kepsneliams tik suteiks sultingumo“, – sako R. Janonis.

Šviežias kotletukas – puikus pasirinkimas gaminant skanėstus vakarienei ar vakarėliui namuose. O ruošiantis iškylauti, verta pasižvalgyti po jau paruoštų vartoti atvėsintų gaminių lentynas. Anot prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ pardavimų skatinimo departamento vadovės Ilonos Čiužienės, prekybos centruose gali rasti ir jau paruoštų šaldytų mėsainių kotletų su daugelio skoniui tiksiančiu prieskonių mišiniu. Tokiu patogu turėti šaldiklyje.

  • Prieskonių vingrybės

Persistengti su prieskoniais virtuvės šefas nerekomenduoja. „Kartais atrodo, kad mes greitai pamiršime tikros mėsos skonį, o jis ne toks ir blogas. Mėsainio kotletukams tikrai pakaks trupučio druskos ir pipirų“, – tvirtina R. Janonis.  Be to, verta atkreipti dėmesį ir į specialiai mėsainiams bei dešrainiams skirtus priedus ir padažus bei nešykštėti prieskoninių daržovių.

Verta išbandyti keptus svogūnus, griežinėliais pjaustytus agurkėlius ir kitus už Atlanto įprastus sumuštinių ingredientus – pavyzdžiui, „Lidl“ prekybos tinklas tradiciškai su Amerika siejamiems gardumynams yra dedikavęs visą teminę savaitę su šūkiu „Paragauk amerikietiškos svajonės“.

  • Kepant svarbi kiekviena minutė

Kad ruošiami mėsainių kepsneliai išliktų sultingi kaip reklamose, svarbu jų neperkepti. „Kepti reikia ant žarijų, virš kurių ranką galime išlaikyti 3–5 sekundes, ir labai saikingai. Suprantu, kad ne visi mėgsta kepsnelius „su krauju“, bet persistengti tikrai neverta, nes kotletai iškepa gana greitai ir paskui jie tik džiūsta ir traukiasi. Geriau paaukoti vieną kotletuką ir kepant jį pjaustyti, o sulaukus, kada viduje nebeliks kraujo, dėti visus ant stalo“, – sako virtuvės šefas.

  • Skaitykime etiketes

Paruošti dešrainius dar paprasčiau, reikia tik išsirinkti norimo skonio kepamąsias dešreles. Imti pirmų pasitaikiusių šiuo atveju negalima, nes dalis dešrelių gaminama su spalvą suteikiančiomis nitritinėmis druskomis (E250). Šios, esant aukštesnei kaip 110 laipsnių temperatūrai, virsta kenksmingais kancerogenais – nitrozaminais.

„Beveik visos kepimui skirtos dešrelės pažymėtos žodžiais „kepimui“, „grill“ ar panašiai, kaip, pavyzdžiui, „Lidl Grill&Fun“. Įstatymai neleidžia šių žodžių taikyti nitritinių druskų turinčioms dešrelėms. Tad belieka išsirinkti patinkantį skonį bei sudėtį“, – sako R. Janonis.

Virtuvės šefas nerekomenduoja kepti dešrelių daugiau nei 10 minučių. „Užtenka palaikyti virš žarijų, kol gražiai paskrus šonai. Skirtingai nei kepant kotletus mėsainiams, čia nėra grėsmės jų neiškepti, nes visos dešrelės būna termiškai apdorotos, tad užtenka jas pašildyti ir leisti įsigerti dūmo kvapui“, – tvirtina virtuvės šefas.

burbuliniai vokai