Ryžių ABC


Ilgagrūdžiai
jų pailgų grūdelių vidus sausas, kietas ir skaidrus. Virti ryžiai būna balti ir nelipnūs. Tokie ryžiai paprastai būna apdorojami spaudimu, kuris „užkonservuoja” vitaminus ir mineralus jų viduje. Todėl balti ryžiai išsaugo maistyngąsias savybes.

Natūralūs rudieji
Ryžių paviršiuje paliekama plonytė plėvelė, kurioje yra vertingų maistingųjų medžiagų. Rudųjų ryžių skonis sodresnis, juos reikia ilgiau virti nei baltuosius. Jų būna ir apdorotų spaudimu.

Laukiniai
Tai brangiausia ryžių rūšis, nors jie visai nepanašūs į ryžius. Iš tiro tai vandens žolių, augančių Jungtinių Valstijų šiaurėje ir Kanadoje, sėklos. Juodos sėklytės turi ryškų riešutų skonį, o išvirtos lieka standžios. Laukinius ryžius reikia virti apie 45 minutes.

Mišrūs
Skaniausias yra baltųjų (ilgagrūdžių arba „basmati”) ir laukinių ryžių mišinys. Šią rūšį būtina labai gerai apdoroti, kad paskui jie išvirtų vienu metu.

Pieniniai
jie daugiausia naudojami desertams ir verdami piene, todėl taip ir vadinami. Verdant ryžiai susileidžia (jų negalima išvirti, kad būtų birūs). Pieniius ryžius (vadinami ir trumpagrūdžiais) taip pat galima naudoti rizotui gaminti.

„Basmati” ir kitokie
„Basmati” ir jazminiai ryžiai vedami skleidžia švelnų aromatą (specialiose parduotuvėse galima gauti ir kitokių aromatingų rūšių). Jų grūdeliai smulkūs, išvirtę būna birūs. „Basmati” ryžiai auginami Indijoje, jazmininiai-Tailande. Abi rūšys labai tinka prie tailandietiškos virtuvės patiekalų.

Ryžiai sušiui
Jų žirneliai vidutinio didumo, juose gausu krakmolo. Dalis krakmolo verdant patenka į vandenį, o grūdeliai stipriai sulimpa. Sušiui skirtų ryžių galima nusipirkti tuose skyriuose, kur prekiaujama rytietiškais prieskoniais.

Ryžiai rizotui
Jie populiarūs itališkoje virtuvėje. Kokybė priklauso nuo grūdelių dydžio. Geriausiai tinka 6,5 mm ilgio ryžiai (superfino). būna ir mažesnių grūdelių rūšių 9fino ar semifino). Rizotui skirti ryžiai išvirti turi būti gelsvi, tačiau grūdeliai neturi suvirti.