Pinca – kroatiškas Velykų pyragas

Pinca – kroatiškas Velykų pyragas

Recepto autorius: Dalios svetainė

Vis ieškojau, kokį ragaišį Velykoms kepti, kad neragautas būtų ir, aišku, skanus. Apžiūrėjau n tinklaraščių internete ir nemažą pluoštą žurnalų. Bet visada reikia klausyt intuicijos ir per daug nesiblaškyti, mat šis iš pirmo žvilgsnio sakyte sakė: Imk ir iškepk mane 😉 Taigi Pinca (dar vadinamas sirnica) yra kroatiškas Velykų pyragas.  Labai kvapnus, ypatingai purus ir minkštas, gardus šventinis kepinys.

Produktų kiekis dviems kepaliukams:

  • 20 g šviežių mielių
  • 1 a.š. cukraus
  • 200 ml drungno pieno
  • 500 g miltų (405 D rūšies)
  • 1 a.š. druskos
  • 75 g tirpinto sviesto
  • 3 kiaušinių trynių ir 1 viso kiaušinio (aptepimui)
  • 75 g cukraus
  • 1 v.š. vanilinio cukraus (arba 1/2 a.š. vanilės ekstrakto)
  • 1 citrinos žievelės
  • 1/2 apelsino žievelės
  • 60 g razinų
  • 1 v.š. romo (ar brendžio)

Nedideliame metaliniame dubenėlyje trupučiuka pašildom pusę kiekio (100 ml) pieno. Įtrupinam mieles, įberiam 1 a.š. cukraus, viską gerai išmaišom, kad mielės su cukrumi ištirptų. Uždengiam rankšluostėliu, pastatom kur nors šiltai ir paliekam, kad mielės dvigubai „paaugtų“.
Kol mielės kyla, į mažą indelį suberiam razinas (naudojau šviesias geltonas) užpilam romo, išmaišom ir paliekam, kad razinos sugertų alkoholį.

Dideliame dubeny su druska sumaišom išsijotus miltus, supilam „paaugusias“ mieles, ištirpintą ir ataušintą sviestą, likusį (100 ml) drungną pieną, kiaušinių trynius, cukrų, vanilinį cukrų (arba vanilės ekstraktą), smulkiai tarkuotą citrinos ir apelsino (apelsino nenaudojau) žievelę ir pradedam minkyti tešlą. Kas turi stacionarų mikserį, su jo pagalba darbas eisis greičiau – įjungus vidutinį greitį su tešlai skirtu antgaliu reiktų maišyt, kol tešla iš klampios masės taps vientisa. O rankomis minkome tol, kol tešla nebelips prie rankų ir gausis vientisas gniutulas. Mano patarimas: minkymo metu labai apsivėlusias rankas galima paprasčiausiai nusiplauti ir prie sausų rankų mažiau lips tešla. Tuomet suberiame išmirkusias razinas su romu (jei liko kiek skysčio – irgi supilam) ir vėl išminkome tešlą. Su mikseriu – mažiausiu greičiu 4-5 min. Rankomis – panašiai, kol tešla sutvirtės. Suminkytą tešlą dedam į didelį gilų dubenį, uždengiam maistine plėvele ir rankšluosčiu, na ir pastatom šiltoje vietoje, kad pakiltų. Palaukiam maždaug 2 valandas.

Pasiruošiam kepimo skardą – patiesiam kepimo popieriaus.
Tešlai paaugus, vos vos pamiltuojam stalviršį, išverčiam tešlą ir „išmušam“ orą – stipriau kumščiu „pamušam“ ir/arba mestelim keletą kartų tešlos gabalą ant stalviršio. Truputį paminkom, padalinam pusiau ir suformuojam du apskritus kepaliukus. Perkeliam juos ant paruoštos skardos. Mažam indely suplakam kiaušinį ir aptepam abu kepaliukus. Paliekam 1 valandai šiltoje vietoje, kad labiau pakiltų. Po valandos vėl aptepam kiaušinio plakiniu ir dar kartą paliekam 1 valandą pastovėt.

Orkaitę įkaitinam iki 180 °C. Kepaliukus trečią kartą aptepam kiaušinio plakiniu. Tradiciškai pincą aštriu peiliu arba žirklėmis giliai įpjauna kepaliuko viršuje – padaro tris pjūvius (kad būtų panašu į kryžių). Aš, tiesą sakant, pamiršau įpjauti. Tuomet šaunam kepaliukus į įkaitintą orkaitę ir kepam 25-30 min., kol gražiai paruduos. Iškepusius atvėsinam ant grotelių.

Aprašymas gavosi netrumpas, tačiau darbo nėra tiek jau daug ir jis malonus, ypač jei darbuojamės gerai nusiteikę 😉 O kepti tikrai verta. Be to, kol tešla „ilsisi“, galima užsiimti kitais reikalais. Gardaus šventinio pyrago ir šviesių, jaukių Velykų!
Recepto šaltinis: Sweet Sensation
Pinca – kroatiškas Velykų pyragas
Pinca – kroatiškas Velykų pyragas